Wit Stwosz. Między blaskiem a cieniem | Recenzja

Wit Stwosz. Między blaskiem a cieniem. Poemat heroikomiksowy, Bogusław Michalec, Paweł Kołodziejski

Niedawno wydany komiks przez Wydawnictwo Universitas w ciekawy, obrazowy sposób opowiada o życiu i twórczości jednego z największych artystów późnego gotyku – Wita Stwosza. Dzięki scenariuszowi Bogusława Michalca i kresce Pawła Kołodziejskiego prześledzimy niełatwe, pełne kontrastów życie norymberskiego mistrza.

Paweł Kołodziejski to absolwent krakowskiej ASP, autor cyklu malowideł do kościoła św. Klemensa w Trzemeśni oraz polichromii pt.: ,,Bracia franciszkanie’’ w bernardyńskim refektarzu w Krakowie. Jest autorem witraży do kaplicy w Porębie. Jest także twórcą ilustracji do powieści graficznej ,,Apokalipsa św. Jana’’. Ilustrował m.in książki o duchowości mnichów iroszkockich („Modlitwa Celtów”, „Krzyż Celtów”) oraz album ,,O Polskich świętych dzieciom’’.

Autor scenariusza – Bogusław Michalec to poeta, twórca książek dla dzieci, autorskich przewodników. Jest też autorem piosenek i opowiadań. Napisał m.in.: „Znasz taki Kraków?”, „Twarze starych miast”. Prowadzi warsztaty literackie.

Fabuła komiksu zaczyna się w Strasburgu, podczas nauki Wita u Mikołaja z Lejdy. Niedoceniony i wyśmiany w Norymberdze dostaje zlecenie z Krakowa – budowę ołtarzu w odnowionej Bazylice Mariackiej. Po krakowskich sukcesach i uznaniu – z powrotem przeprowadza się do Norymbergii, gdzie popada w kłopoty finansowe i prawne…

Komiks luźno bazuje na życiu Stwosza, bowiem niewiele jest wiadomo o nim, sprzed np. 1477 roku, czyli przed okresem krakowskim. Ukazuje bardziej ludzkie oblicze mistrza – małżeństwo z Barbarą Hertz, ich życie rodzinne, dylematy artystyczne, ambicje i emocje. Wychodzi ciekawie. Równie interesujący jest podział komiksu na dwie części – okres krakowski, pełen sukcesów, uznania, rozkwitu, oraz okres norymberski – gdzie przeważają problemy rodzinne (śmierć żony), finansowe i prawne (skazanie za podrobienie weksla, napiętnowanie).

Ciekawa, nieco gwałtowna kreska Pawła Kołodziejskiego dobrze ukazuje sprzeczności, które tkwiły w Wicie, jego wewnętrzne zmagania i szukanie swojego miejsca w artystycznym świecie.

W tle opowieści o mistrzu Stwoszu pojawiają się postacie z epoki (Filip Kallimach, Kazimierz Jagiellończyk, Jakub Boner, Hans Dürer, Jan Długosz, Mikołaj z Lejdy i inni). Niektóre dymki są po łacinie lub niemiecku pisane średniowieczną gotyką. Wszystko to sprzyja oddaniu klimatu Krakowa i Norymbergii przełomu XV i XVI stulecia.

Komiks kończą wyjaśniające przypisy oraz kalendarium życia mistrza Wita.

Patron medialny objął portal Historykon.pl.

 

Ocena recenzenta: 5/6

Wydawnictwo: Universitas

Dariusz Wierzański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*