Tablica upamiętniające masakrę w Monachium w wiosce olimpijskiej w Monachium

5 września 1972 roku miała miejsce masakra w Monachium

Tego dnia 1972 roku miała miejsce masakra w Monachium izraelskich sportowców. Za atak terrorystyczny odpowiedzialna była palestyńska organizacja „Czarny wrzesień”

Masakra w Monachium to określenie używane wobec ataku terrorystycznego na izraelskich członków drużyny olimpijskiej w trakcie Igrzysk w 1972 roku.

Czarny wrzesień” powstał w 1971 roku jako reakcja na akcje represyjne króla Jordanii, po próbie zamachu na niego, dokonanego przez palestyńskich rewolucjonistów. Do wrogów organizacji szybko dołączył Izrael.

5 września 1972 roku 8 członków organizacji wkradło się w słabo strzeżony kompleks wioski olimpijskiej w Monachium. Po przedostaniu się do mieszkania Izraelczyków, rozpoczęła się krótka walka. Dwóm udało się uciec, dwóch zostało zabitych, a dziewięciu wzięli jako zakładników. Porywacze postawili żądania.

Zakładnicy za uwolnienie swoich towarzyszy z więzień w Izraelu.

Odpowiedź władz Izraela była bezkompromisowa. Żadnych negocjacji z terrorystami.

Władze niemieckie zaoferowały członkom „Czarnego września” przelot z zakładnikami do Egiptu. Był to podstęp, na lotnisku miała być przygotowana zasadzka. Służby niemieckie nie były przygotowane do tego typu akcji i popełniły kilka błędów. Akcja odbicia zakładników kosztowała życie ich wszystkich oraz jednego policjanta.

Z porywaczy przeżyło trzech, których władze niemieckie później uwolniły po porwaniu samoloty Lufthansy przez „Czarny wrzesień”.

Masakra była głośnym wydarzeniem transmitowanym przez media. Służby izraelskie rozpoczęły szereg akcji odwetowych. Między innymi, Mossad zorganizował akcję „Gniew Boży”. Wywiad likwidował członków i liderów „Czarnego września” odpowiedzialnych za masakrę w Monachium.

Główny autor masakry, Aleg Hassan Salemeh, zginął od bomby podłożonej na trasie, gdy jechał samochodem w Bejrucie w roku 1979. Palestyńczycy odpowiadali kolejnymi zamachami na Izraelczykach. Z trzech porywaczy, którzy przeżyli obławę służb niemieckich w 1972 roku, dwóch zostało zlikwidowanych przez Mossad, trzeci prawdopodobnie żyje do dziś i ukrywa się, prawdopodobnie w Północnej Afryce lub Syrii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*