8 lipca 1869 roku odbył się powtórny pogrzeb Kazimierza III Wielkiego

Tego dnia 1869 roku na Wawelu odbył się powtórny pogrzeb szczątków króla Kazimierza III Wielkiego

Pogrzeb Kazimierza III Wielkiego odbył się ponownie w 1869 roku, kiedy to otworzono grobowiec królewski w katedrze wawelskiej w celach badawczych. Komisja badająca szczątki króla Kazimierza stwierdziła, że jego lewa noga była złamana.

Potwierdziło się opowiadanie kronikarza Janka z Czarnkowa o okolicznościach zgonu monarchy – „goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń”. Wydarzenie to miało miejsce w 1370 roku, podczas polowania na jelenie w okolicy zamku Przedbórz. Złamanie było skomplikowane, król dostał wysokiej gorączki, która mimo starań lekarzy, przez wiele dni nie ustępowała.

Więcej o Janku z Czarnkowa i innych kronikarzach, przeczytasz tu: Polskie kronikarstwo średniowieczne

Kazimierz zawsze cieszący się dobrym zdrowiem, zlekceważył zalecenia lekarskie. Orszak z chorym władcą wracał do Krakowa przez kilka tygodni, zatrzymywał się w celu postoju w Sandomierzu, Koprzywnicy, Osieku, Korczynie i Opatowcu, aż w końcu października przywieziono Kazimierza na zamek krakowski, lecz gorączka nie ustąpiła. 3 listopada król podyktował swój testament, a dwa dni później zmarł.

Na zdjęciu nagrobek Kazimierza III Wielkiego na Wawelu, źródło Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*