Agent „Garbo” | Recenzja

Stephan Talty: Agent „Garbo”

Ten człowiek zmienił losy II wojny światowej. Mówiono, że przechytrzył samego Hitlera. Na jego barkach spoczywało jedno z najtrudniejszych zadań szpiegowskich, polegające na dezinformacji nazistów przed słynną operacją D-Day. O losach Juana Pujola, podwójnego szpiega, de facto w służbie aliantów, przeczytacie w najnowszej książce Stephana Talty`ego pt.: Agent „Garbo”.

Amerykański pisarz i dziennikarz, autor książek z gatunku non-fiction, powieści kryminalnej pt.: Black Irish i redaktor popularnych ostatnio wspomnień kapitana Richarda Phillipsa, tym razem przedstawił czytelnikom sylwetkę najskuteczniejszego agenta czasów II wojny światowej, o którym współcześnie zapomniano. Dzięki historii spisanej przez Talty`ego, legenda Pujola, mężczyzny znanego pod pseudonimami „Arabel” i „Garbo” na nowo „ożyła”.

Opowieść o szpiegu, który otrzymał swój pseudonim od nazwiska popularnej wówczas aktorki, Grety Garbo, rozpoczyna się w Hiszpanii, by z czasem rozprzestrzenić się na całą Europę. A wszystko dzięki niebywałemu sprytowi Pujola do balansowania na cienkiej granicy pomiędzy wiernością wobec aliantów a kolaboracją. Mistrzowskie posunięcia, za sprawą których Juan osiągnął swój cel, nawiązując współpracę z brytyjskim wywiadem i kontrwywiadem (MI5, MI6), stanowią najciekawszą część najnowszej powieści Stephana Talty`ego.

Fabuła Agenta „Garbo” nie kończy się na omówieniu biografii i czynów tytułowego bohatera. To również nad wyraz interesująca opowieść o losach II wojny światowej, widzianych z perspektywy obu stron konfliktu. Naziści i alianci stojący po dwóch stronach barykady, przemawiają w książce ustami agenta Pujola, przedstawiając czytelnikom kulisy tajnych działań prowadzonych w celu osłabienia wroga i odniesienia zwycięstwa w tym największym, światowym konflikcie XX wieku.

Jestem przekonana, że najnowsza książka Stephana Talty`ego zyska uznanie wśród wszystkich zainteresowanych tematyką II wojny światowej. Postać agenta „Garbo” przypadnie do gustu również pasjonatom tajnych działań agenturalnych, prowadzonych zarówno przez nazistów, jak i aliantów. Zaskakujące i miejscami mrożące krew w żyłach czyny bohatera, przedstawione za pomocą spójnej i świetnie skonstruowanej fabuły, zapewnią odbiorcom kilkanaście godzin prawdziwej czytelniczej uczty, podczas której ważyć będą się losy lądowania aliantów u wybrzeży Normandii. Każdego, kto ma ochotę odkryć kulisy tej operacji i „stanąć” u boku agenta Pujola odsyłam do lektury, która rzuca nowe światło na znane nam plany Brytyjczyków i Amerykanów wobec Hitlera i całej III Rzeszy.

Ocena recenzenta: 6/6

Ewa Kluska 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*