„Amanci polskiego kina – Eugeniusz Bodo w 70. rocznicę śmierci” – przegląd filmów, wystawa fotosów i plakatów

Od 1 do 14 października w warszawskim Kinie Iluzjon będzie trwał przegląd filmów z udziałem Eugeniusza Bodo, jednego z najpopularniejszych aktorów przedwojennej Polski.

Eugeniusz Bodo, a właściwie Bogdan Eugène Junod, urodził się w 1899 roku w Genewie. Był doskonałym aktorem, tancerzem, piosenkarzem i reżyserem. Grał role amantów, komediowe, tragiczne, występował w filmach muzycznych, w teatrach i kabaretach. Wyróżniał się talentem, klasą i poczuciem humoru. To on śpiewał piosenki: „Sex – appeal to nasza broń kobieca”, „Ach, te baby”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

W 1941 roku został aresztowany przez NKWD i osadzony w łagrze w Kotłasie w obwodzie  archangielskim, gdzie zmarł z wycieńczenia i głodu 7 października 1943 roku.

W ramach przeglądu na dużym ekranie zostaną pokazane między innymi takie filmy jak: „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Kocha, lubi, szanuje”, „Piętro wyżej”, „Paweł i Gaweł”. Ogółem wyświetlonych zostanie 17 filmów. Widzowie będą mogli zobaczyć również wyreżyserowany przez Eugeniusza Bodo kryminał „Za winy niepopełnione”.

Zaprezentowany zostanie także film dokumentalny „Za winy niepopełnione. Eugeniusz Bodo”, zrealizowany przez Stanisława Janickiego, opowiadający o życiu i twórczości słynnego aktora.

Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów i plakatów ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Więcej na stronie: http://www.iluzjon.fn.org.pl/

Zdjęcie z nagłówka: Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i Helena Grossówna w filmie „Paweł i Gaweł” (1938). Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*