Parowozy wracają do łask!

Od niecałego tygodnia mieszkańcy wielkopolski oraz turyści mają okazję cofnąć się w czasie. Za sprawą na nowo uruchomionej linii kolejowej między Poznaniem a Wolsztynem oraz Wolsztynem a Lesznem, mogą przenieść się w realia parowozów z okresu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Niewykluczone jest, że jeszcze w tym roku pasażerowie skosztują obiadów w wagonie restauracyjnym, który również pochodzi z epoki.

Dyrektor Parowozowni Wolsztyn Pan Wojciech Marszałkiewicz wyszedł na przeciw oczekiwaniom miłośników starego kolejarstwa I zdradził w rozmowie dla portalu Dzieje.pl, że chciałby w tym roku powiększyć liczbę wagonów osobowych przystosowanych do jazdy parowozami. Równie chętnie odnosi się do zakupu wagonu restauracyjnego. W rozmowie z dziennikarzem wcześniej wspomnianego przeze mnie portalu wspomina:

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż siedząc w takim wagonie przy obiedzie zamówionym z karty dań – tak jak to było kiedyś”

Nim pierwszy od roku parowóz wyruszył w podróż po Wielkopolsce, w Parowozowni Wolsztyn zaplanowano generalny remont I restauracje budynków I obrotnicy. Pierwsze prace już udało się wykonać. Wyremontowano tamtejsze bocznice oraz pozyskano dwa kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A. Obecnie są one użytkowane I służą do wożenia pasażerów.

Wolsztyńska instytucja obecnie posiada aż 30 wyjątkowych lokomotyw, w tym słynną “Piękną Helenę” – parowóz Pm36-2 z 1937 roku. Charakteryzuje się swoją unikatowością. Przed wojną wyprodukowano tylko dwa egzemplarze, z czego po II wojnie światowej przetrwał tylko jeden. Jednym z najstarszych okazów Wolsztyńskiej Parowozowni jest pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku!

Marszałkiewicz potwierdził, że również w tym roku odbędą się letnie kursy zabytkowymi parowozami wokół stolicy Wielkopolski. W zeszłym roku cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Poznania. Wszytkie kursy prowadzone są we współpracy z PKP Cargo oraz Kolejami Wielkoposlkimi. Oznacza to, że pasażerowie będą odbywali kursy według posczególnyc rozkładów tychże instytucji

Gabriela Kotra

Źródło: dzieje.pl
Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*