Artefakty z czasów Khmerów powrócą do Kambodży

Na skutek interwencji rządu Kambodży w Londynie nie dojdzie do sprzedaży zabytkowej biżuterii z czasów państwa Khmerów. Rozmowy na ten temat toczyły się już od listopada ubiegłego roku.

W trakcie konfliktów, jakie toczyły się w ostatnim wieku na terenie Kambodży, utraciła ona wiele z pochodzących jeszcze ze średniowiecza artefaktów. Część została sprzedana prywatnym nabywcom, w związku z tym niezwykle trudne jest jej namierzenie. W sprawie przekazania odnalezionych niedawno obiektów współpracowały ze sobą rządy Kambodży oraz Wielkiej Brytanii. Kilka dni temu biżuteria została przekazana do ambasady Kambodży w Londynie.

W skład odzyskanej kolekcji wchodzą między innymi: naszyjniki, korona, kolczyki, opaski, wyszywane pasy. Zdaniem Ministra Kultury i Sztuk Pięknych  Phoeunga Sakony powrót artefaktów do ojczyzny nie tylko przypomni mieszkańcom Kambodży o ich dziedzictwie, ale także pomoże poradzić sobie z traumą, jaką musieli cierpieć przez ostatnie dziesięciolecia, chociażby pod rządami Czerwonych Khmerów.

Średniowieczne państwo Khmerów istniało w latach 802-1431. W okresie świetności obejmowało swym zasięgiem obszar dzisiejszej Kambodży, Laosu, Tajlandii i południowego Wietnamu.

Źródło: cambodiadaily.com, khertimeskh.com, voanews.com

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*