Projekt pozwalający stworzyć dokładniejszy obraz średniowiecza. Powstaje biblioteka rękopisów

Szwajcarzy pomogą  w rozpracowywaniu średniowiecznych manuskryptów. Naukowcy z Uniwersytetu w Fryburgu mają nadzieję dowiedzieć się więcej o średniowieczu, łącząc fragmenty rękopisów.

W okresie średniowiecza, nie wyrzucano warstewki odrzuconych rękopisów, ale ponownie ich używano jako materiału introligatorskiego do wzmocnienia lub udekorowania nowych tomów. Z czasem setki tysięcy fragmentów rękopisów zostało rozproszonych po całym świecie.

Dwanaście różnych zespołów badawczych w najważniejszych bibliotekach posiadających manuskrypty w Europie i Stanach Zjednoczonych obecnie pracuje nad rozpracowywaniem fragmentów na platformie „Fragmentarium”. Korzystając z tego, reprodukcje średniowiecznych fragmentów manuskryptów można przesłać z różnych serwerów, skatalogować, naukowo opisać, przepisać i sortować. Poprzez właściwe przypisanie i zbadanie tych fragmentów, historycy mają nadzieję stworzyć dokładniejszy obraz średniowiecza.

Uniwersytet w Fryburgu prowadzi ten projekt, ponieważ od wielu jest liderem w dziedzinie cyfrowych badań rękopisu. Szwajcarska wirtualna biblioteka rękopisów jest uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych bibliotek cyfrowych.

Źródło: swissinfo.ch

Fot.: fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*