W Chinach odkryto dziecięcy cmentarz pochodzący sprzed 2000 lat

W północnej części Chin, na terenie prowincji Hebei odkryto starożytną nekropolię składającą się z 110 grobowców, których historia sięga 2000 lat wstecz. W grobach znajdowały się postałości dziecięcych zwłok. Archeolodzy szacują, że w okolicy może znajdować się od 500 do 700 tego rodzaju starożytnych grobowców.

Odnaleziony cmentarz znajduje się w pobliżu ruin starożytnego miasta Fudi w Huanghua w Hebei. Nekropolia datowana jest w przedziale czasowym pomiędzy tzw. Okresem Walczących Królestw (od 475 roku p.n.e. do 221 roku p.n.e.) i panowaniem cesarza Wu z dynastii Han (156 rok p.n.e.– 87 rok p.n.e.).

Zhang Baogang – kurator muzeum miejskiego z Huangha, poinformował, że na terenie starożytnego cmentarza zidentyfikowano wszystkie dotychczas znane rodzaje urn pogrzebowych, wykonanych z ceramiki. Jest to największa tego typu starożytna nekropolia jaka kiedykolwiek została odnaleziona na terenie Chin. Grobowce zaczęto eksplorować i zabezpieczać do dalszych badań w sierpniu tego roku.

„Trumny zostały pochowane na głębokości około 3 metrów pod ziemią. Większość dziecięcych czaszek zachowała się w bardzo dobrym stanie, ponieważ ubita gliniasta gleba pomogła wycisnąć tlen”, powiedział Zhang. Kurator poinformował również, że archeolodzy pobrali próbki szczątek do badań laboratoryjnych w celu określenia płci i wieku pochowanych osób. Prowadzone są także badania DNA uzębienia dzieci. Archeologów zastanawia również kwestia pochówku tak wielu dzieci w jednym miejscu. Wielu spośród dzieci było w wieku od dwóch do trzech lat, a pozostałe były kilka lat starsze. Kości czaszki i kości stóp zostały oddzielnie rozmieszczone w dwóch małych garnkach, a główne odcinki korpusu umieszczono w większych kotłach. Do wyrobu glinianych urn wykorzystano również materiał w postaci fragmentów morskich muszli – Huangha znajduje się na zachodnim wybrzeżu Morza Bohai, ludzie stosowali więc lokalne materiały do wyrobu tych urn.

W grobowcach nie odnaleziono żadnych innych obiektów grobowych, z wyjątkiem jedwabiu, który szybko zepsuł się tuż po otwarciu grobowców. Tylko w sześciu grobowcach natrafiono  na szczątki osób dorosłych.

Według Li Jun, archeolog z Uniwersytetu w Shanxi tak wielka koncentracja dziecięcych pochówków w jednym miejscu może wiązać się z jakimś szczególnym celem. Jedna z chińskich legend mówi, że pierwszy cesarz Qin Shi Huang wysłał jednego ze swoich odkrywców Xu Fu z wyprawą morską na wschód w celu odkrycia wyspy Peng Lai i poszukiwania nieśmiertelności.

ości. W wyprawie tej według legendy miało uczestniczyć 5000 dzieci i młodych pracowników.

Legenda o Xu Fu znana jest w Chinach, Korei i Japonii, a corocznie odbywają się imprezy poświęcone słynnemu badaczowi, w Japonii czczonemu jako bóstwo. Według archeolog Li Jun starożytne miasto Fudi w Huanghua mogło być tymczasową osadą dla ekspedycji Xu Fu.

Naukowcy rozważają trzy możliwe przyczyny zgonów dzieci – złożenie w ofierze, zaraza lub wyczerpanie ciężką pracą.

Bai Yunxiang, zastępca dyrektora Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Instytutu Archeologii, powiedział, że tego rodzaju typ urny pogrzebowej pojawił się w Chinach po raz pierwszy w epoce neolitu, rozprzestrzenianiając się w niewielkim stopniu na Półwyspie Koreańskim i w Japonii podczas okresu tzw. Walczących Królestw. W Japonii znajdują się miejsca pochówku urn pochodzące z okresu Yayoi (300 p.n.e. -250 rok n.e.), znalezione w prefekturze Saga na wyspie Kyushu.

Źródło: europe.chinadaily.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*