Biało – czerwona iluminacja na 100-lecie odzyskania niepodległości

W Gdańsku jedną z form uczczenia 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ma być podświetlanie na biało-czerwono gdańskiego Krzyża Milenijnego. Dodatkowo w różnych punktach miasta zostaną ustawione maszty flagowe.

Krzyż Milenijny został zainstalowany w 2000 roku, by uczcić milenium, oraz tysiąclecie Gdańska. Mierzący 16 metrów Krzyż stanął na Górze Gradowej. Jest to najwyższy punkt z całego zespołu wzniesień tworzących Grodzisko, które w przeszłości pełnił funkcje militarne. Krzyż umieszczony w centrum miasta widoczny jest z dużej odległości.

Od kilku tygodni wokół Krzyża znajdują się rusztowania. Za ich pomocą prowadzone są prace mające na celu m.in. wykonanie instalacji pozwalające iluminować obiekt światłem różnej barwy. Dotychczas był on podświetlany jednorodnym białym światłem.

Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu, poinformowała, że iluminacja Krzyża Milenijnego będzie stanowić element obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy raz nowe oświetlenie ma zostać włączone 2 maja – w Dniu Flagi. Urzędniczka dodała, że iluminacja Krzyża Milenijnego jest jedynie fragmentem dużo większego projektu. W planach jest modernizacja oświetlenia na terenie całego Grodziska.

Projekt zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zakłada wymianę ponad 500 punktów oświetleniowych na Grodzisku.

W celu uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, na terenie Grodziska, niedaleko krzyża ma zostać postawiony 40 metrowy maszt, na który będzie można wciągnąć wielkoformatową flagę. 11 listopada umieszczona zostanie na nim flaga Polski – poinformowała Schneider.

Na terenie całego Gdańska zostaną zainstalowane również mniejsze maszty, które mają przypominać o tej ważnej dla Polski i Polaków rocznicy.  Staną one między innymi na Węźle Grodeccka, Ołowiance oraz przy Ergo Arenie. Schneider poinformowała, że – Oprócz polskiej, pojawią się na nich również flagi Unii Europejskiej oraz Gdańska.

Kolejnym elementem przypominającym o 100-leciu odzyskania niepodległości będą kwitnące przez cały rok na miejskich zieleńcach kwiaty. Większość kompozycji będzie bazować na biało-czerwonych barwach. Pojawią się one między innymi na Rondzie Ofiar Katynia, vis a vis Dworca Głównego, na Placu Solidarności, w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody, w Parku Zielonym, na Placu Komorowskiego oraz w okolicach ulic Marynarki Polskiej i Wyzwolenia.

Częścią gdańskich obchodów jest też cykl – Gdańskich Debat Obywatelskich. Podczas których będą podejmowane zagadnienia związane z niepodległością, „zarówno w kontekście historycznym, jak i dziedzictwa współczesności”. Schneider powiedziała, że –prelegentami są znane osoby ze świata polskiej kultury, historii, nauki, polityki i życia społecznego. Debaty mają formułę spotkań otwartych. Tematyka niepodległości będzie obecna również podczas cyklicznych festiwali i konferencji, takich jak Gdański Tydzień Demokracji, Zrozumieć Sierpień, cykl spacerów historycznych w ramach programu Metropolitanka czy przyznanie Gdańskiej Nagrody Równości dla najaktywniejszych społeczników podejmujących działania na rzecz równości w mieście, w tym równości kobiet i mężczyzn.

Źródła: gdansk.pl, PAP

Kamil Janczarek

Fot: prezydent.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*