Biżuteria sprzed ponad 40 tysięcy lat odnaleziona w polskiej jaskini

Zdobiony wisiorek z kości słoniowej wykonany przez homo sapiens został znaleziony w jaskini Stajnia, znajdującej się na Wyżynie Częstochowskiej. Jest dowodem na bardzo wczesne osiedlenie się człowieka na terytorium dzisiejszej Polski.

Jaskinia stajnia swoją nazwę zawdzięcza powstańcom styczniowym, którzy w trakcie zrywu mieli urządzić w niej właśnie stajnię.

To nie pierwszy raz, w którym Stajnia staje się powodem ożywionych dyskusji archeologów – w 2008 roku odnaleziono w niej (po raz pierwszy w Polsce) szczątki neandertalczyka. Naukowcy datują je na 116 tysięcy lat, co oznacza, że jest to “najstarszy” neandertalczyk w tej części Europy.

Wisiorek również jest wyjątkowy. Archeolodzy uważają, że jest to najstarsza odnaleziona biżuteria z kości słoniowej nie tylko w Europie, ale również w Azji.

Zdobiący biżuterię ornament w postaci wyżłobień może symbolizować liczbę upolowanej zwierzyny, bądź cykl księżycowy.

Sarah Talamo z Uniwersytetu Bolońskiego tak opisuje znalezisko: Szacowanie wieku tego naszyjnika jest kluczowe dla określenia jego znaczenia kulturowego. Jesteśmy podekscytowani uzyskanym wynikiem.

Znalezisko zmienia postrzeganie tego, co działo się na terytorium dzisiejszej Polski po wymarciu neandertalczyków. Dotychczas uważano, że od momentu ich odejścia, do pojawienia się pierwszych homo sapiens upłynęło kilka tysiącleci. Odkrycie z jaskini Stajnia jest dowodem na niemal natychmiastowe pojawienie się ludzi na tych terenach.

źródła: focus.pl

Fot. fot. Antonino Vazzana – BONES Lab

Przemysław Baron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*