Blaski i nędze życia w PRL | Recenzja

Na długie zimowe wieczory zdecydowanie godnym polecenia jest album Blaski i nędze życia w PRL, świetny pretekst do wywołania u dziadków i rodziców wspomnień minionych czasów – a dla nas, osób nieznających ówczesnego klimatu – pretekst do odbycia niesamowitej podróży. Niebywała okazja, żeby skonfrontować „dawniej było lepiej” z niesamowitymi fotografiami autorstwa krakowskiego fotografa Wacława Klaga. Album dodatkowo okraszony został trafnymi, czasem ironicznymi komentarzami, jakimi raczy nas Leszek Sosnowski. Autorzy publikacji nie zapomnieli o obszernych cytatach wprost z Trybuny Ludu, przemówień Wojciecha Jaruzelskiego oraz Polskiej Kroniki Filmowej.

Album do nabycia w księgarni Wolum.pl – Blaski i nędze życia w PRL

Trochę jestem za młoda, żeby pamiętać czasy PRL i rozumieć wzdychanie babci przy wspólnym oglądaniu albumu. Choć zdjęcia przedstawiają głównie Kraków i podkarpackie wsie, są to obrazy uniwersalne dla naszego kraju w “peerelowskich czasach”. Wszędzie była ta sama rzeczywistość, szara i ponura. Ogromne znaczenie dla całej publikacji ma wstęp profesora Andrzeja Nowaka. Jest idealnym wprowadzeniem, niczym wykład pełen trafnych spostrzeżeń i obiektywnej oceny PRL, której tak często nam brakuje.

Sentymentalny spacer opiera się na siedemnastu rozdziałach, które omawiają m.in. specyfikę ówczesnej komunikacji, moc pochodów i jarmarków, i aż chciałoby się zaśpiewać „za czym kolejka ta stoi?”. Do refleksji skłania fotograficzna kronika dzieciństwa w czasach PRL, gdzie największą frajdą było malowanie kredą po chodniku, czy czytanie książeczek na kocyku pod blokiem.

Jedni sobie powspominają, inni poznają ówczesną rzeczywistość dzięki wspaniałym fotografią. Podsumowując cały album w jednym zdaniu: zabawne komentarze idealnie oddają klimat epoki, a celne nawiązania do czasów współczesnych i fotograficzna puenta, w której na próżno szukać pochwały tamtych czasów zabierają nas w sentymentalną podróż, w którą warto się wybrać.

Polecam.

Wacław Klag (fotografie)

Prof. Andrzej Nowak (wstęp)

Leszek Sosnowski (komentarze i redakcja)

Wyd. Biały Kruk

Moja ocena: 6/6

Paulina Błuszko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*