6 sierpnia 1657 roku zmarł Bohdan Chmielnicki

Tego dnia 1657 roku w Czehryniu zmarł hetman zaporoski Bohdan Chmielnicki

Bohdan Chmielnicki, a właściwie Bohdan Teodor Zenobi Chmielnicki, urodził się w 1595 roku w Czehryniu, prawdopodobnie w rodzinie szlacheckiej. Wciąż pozostają wątpliwości, czy pochodził z rodziny szlacheckiej, czy też jego przodek został pozbawiony herbu i uciekł na Ukrainę.

W młodości uczęszczał do lwowskiego kolegium jezuickiego. W 1620 roku brał udział w bitwie pod Cecorą, gdzie zginął jego ojciec. Sam Bohdan dostał się do niewoli tureckiej, z której udało mu się zbiec po dwóch latach.

Po powrocie na Ukrainę osiadł w zbudowanym przez ojca dworze obronnym w Subotowie i zaciągnął się do rejestru kozackiego. Od 1637 roku pełnił funkcję pisarza wojska zaporoskiego, a potem setnika kurenia czehryńskiego. Wtedy też w wyniku zajazdu przeprowadzonego przez podstarościego Daniela Czaplińskiego, chmielnicki utracił swoją posiadłość w Subotowie.

Obejrzyj także: Kozackie Termopile w obronie Rzeczypospolitej

W wyniku ciągłych konfliktów z królem i możnymi, oraz braku szansy na znalezienie sprawiedliwości, po utracie ojcowizny, Chmielnicki w 1648 roku powołał kozaków pod broń w imię wywalczenia wolnej od magnaterii Ukrainy. Wtedy też przyjął tytuł hetmana kozackiego. Po licznych zwycięstwach nad armią koronną (Batoh, Piławce, Korsuń, Żółte wody, etc.) i zawarciu serii ugód, których nie przestrzegała żadna ze stron, podjął działania zmierzające do oddania Ukrainy po carską opiekę.

Doprowadziło to praktycznie do wcielenia całej lewobrzeżnej Ukrainy wraz z Kijowem w granice Państwa Moskiewskiego.

Może zainteresuje Cię także: Bitwa nad Żółtymi Wodami – pierwszy akt Powstania Chmielnickiego

Chmielnicki zmarł w 1657 roku w wyniku wylewu krwi do mózgu, którego doznał po otrzymaniu wiadomości o fiasku wyprawy Rakoczego przeciwko Koronie, z którym to zawarł i podpisał traktat dotyczący rozbioru Polski (postanowień traktatu nigdy nie zrealizowano).

Bohdan Chmielnicki do dzisiaj jest uznawany za jednego z bohaterów narodowych Ukrainy.

Fot.: pomnik Hetmana Kozackiego, Bohdana Teodora Zenobiego chmielnickiego w Kijowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*