Zmarł Borys Jelcyn

23 kwietnia 2007 roku zmarł Borys Jelcyn

Tego dnia 2007 roku w Moskwie, z powodu niewydolności sercowo-oddechowej zmarł pierwszy prezydent Federacji Rosyjskiej, Borys Nikołajewicz Jelcyn

Borys Jelcyn urodził się 1 lutego 1931 roku w Butce na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W wieku 30 lat wstąpił w szeregi KPZR, by już w 1977 roku zostać I Sekretarzem Komitetu Obwodowego KPZR w dzisiejszym Jekaterynburgu.

W 1985 roku został mianowany I Sekretarzem Komitetu Miejskiego w Moskwie, by w dwa lata później zostać usuniętym ze stanowiska za sprawą reform Gorbaczowa. Do władzy powrócił 29 maja 1990 roku jako przewodniczący Rady Najwyższej Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Rok później wygrał wybory prezydenckie. 8 grudnia tego samego roku w Puszczy Białowieskiej wraz z prezydentami Białorusi i Ukrainy podpisał porozumienie o rozwiązaniu ZSRR. Stał się w ten sposób pierwszym prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Z funkcji prezydenta Jelcyn zrezygnował dobrowolnie 31 grudnia 1999 roku. Powierzając rolę pełniącego obowiązki prezydenta Władimirowi Władimirowiczowi Putinowi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*