Brytyjczyk odkrył największy skarb wikingów, otrzyma 2 mln £

Derek McLennan odkrył największy skarb wikingów w historii, za co otrzyma 2 mln £. Znalezisko nazwano najważniejszym w historii Szkocji.

Derek McLennan to detektorysta, który chodząc po lesie z wykrywaczem metalu natrafił na skarb. W Dumfries i Galloway w południowo-zachodniej Szkocji odkrył X-wieczną kolekcję rzadkich wikińskich artefaktów. Wśród około 100 znalezisk znalazły się m. in. srebrne bransolety i broszki, złoty pierścionek, krzyż chrześcijański i złota broszka w kształcie ptaka. Spora ich część to biżuteria srebrna, lecz znalazły się także wyroby tekstylne i wiele przedmiotów z metali szlachetnych, opisane przez ekspertów jako wybitne i wyjątkowe, w tym koraliki, kryształy, być niektóre pochodzenia bizantyjskiego.

Odkrywca przekazał skarb do Skarbnika Królowej i Lordów (Queen’s and Lord Treasurer’s Remembrancer), który zajmuje się regulacją znalezionych skarbów bez właściciela. Orzekł on, że kolekcja powinna zostać przekazana do Narodowego Muzeum Szkocji, jednak pod warunkiem, że zapłaci ono panu McLennanowi 1,98 mln funtów za znalezienie skarbu. Sharon McKee, partnerka znalazcy, napisała na Facebook’u: Jesteśmy zaszczyceni i czuliśmy się uprzywilejowani, że uratowaliśmy ten skarb o międzynarodowym znaczeniu (…). Nie możemy się doczekać jego ewentualnej ekspozycji w szkockim Muzeum Narodowym. W przeciwieństwie do reszty Wielkiej Brytanii, gdzie nagrody są rozdzielane między znalazcę a właściciela gruntu, w Szkocji zasady dotyczące odkryć pozwalają temu pierwszemu zachować pełną kwotę nagrody.

Muzeum Narodowe Szkocji powiedziało, że skarb jest wyjątkowy, ponieważ łączy w sobie różne przedmioty o wcześniej nieznanych relacjach ludzi spoza tej części Europy w X wieku. Dyrektor Muzeum Narodowego w Szkocji, dr Gordon Rintoul, powiedział, że jest zachwycony skarbem. Teraz mamy sześć miesięcy, aby zebrać 1,98 mln funtów, by móc zdobyć ten wyjątkowy skarb – powiedział.

Muzeum Narodowe w Szkocji zapowiedziało, że będzie współpracować z Dumfries and Galloway Council tak, aby móc prezentować znaleziska w tym regionie.

Fot.: Derek McLennan

Agnieszka Popiak

 

One Comment

  1. Great_series

    Ragnar 😀 ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*