Brytyjscy naukowcy dalej badają kręgi w południowej Anglii

Tajemnicze kamienne oraz drewniane kręgi znajdowane w południowej Anglii od lat intrygują naukowców. Dzięki najnowszym badaniom być może jesteśmy krok bliżej do zrozumienia czym były i jakie pełniły funkcje.

Ogromne kręgi wykonane z kamienia lub drewna wznoszone były ponad 4000 lat temu. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście Stonehenge, ale podobne konstrukcje (tzw. „henges”) można spotkać w wielu miejscach w całej południowej Anglii.

Ponieważ w pobliżu takich kręgów znajdowano skupiska świńskich kości, to przypuszcza się, że w obrębie tych budowli odbywały się wielkie uczty, najpewniej związane ze świętami. Naukowców jednak dalej nurtowało pytanie, kto na te uczty przychodził.

Rozwiązanie zagadki mogą dostarczyć nam same świnie. Brytyjscy naukowcy przebadali kości 131 świń z czterech miejsc w południowej Anglii, w szczególności Durrington Walls, drewnianego kręgu zbudowanego zaledwie 3 kilometry od Stonehenge i Marden Henge. Kiedy świnie jeszcze żyły, ich kości wchłaniały substancje chemiczne z pożywienia i wody, zachowując unikalny charakter lokalnego środowiska i diety każdej świni.  Naukowcy zmierzyli stosunki izotopów pięciu związków chemicznych: strontu, tlenu, siarki, węgla i azotu.

Okazało się, że poza paroma lokalnie hodowanymi świniami praktycznie wszystkie miały zupełnie inne sygnatury izotopowe. Oznacza to,  że trafiały do takich kręgów z wielu różnych, często bardzo od siebie oddalonych, miejsc. Zdaniem naukowców ich sygnatury izotopowe pasują do środowisk z różnych zakątków Anglii, Szkocji, a nawet Irlandii. To sugeruje, że ludzie uczęszczający na takie uczty pochodzili z różnych miejsc z całej dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Zatem obchodzone tam święta mogły być dużo ważniejsze dla ówczesnych ludzi niż się nam to dotychczas wydawało. Wyniki tych badań mogą być kolejnym krokiem do zrozumienia przez nas tych monumentalnych konstrukcji.

Źródła: advances.sciencemag.org
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*