Brytyjscy naukowcy zbadali fragment kości prawdopodobnie należący do Świętego Mikołaja

Zbadano relikwię w postaci fragmentu kości miednicy, która w ocenie brytyjskich uczonych z Oxfordu mógł należeć do Świętego Mikołaja – biskupa Miry (Turcja), żyjącego w IV wieku po Chrystusie.

Jak na razie nie ma ewidentnych dowodów wskazujących na to, że badany fragment kości miednicy pochodzi z ciała Świętego Mikołaja. Jednak według brytyjskich naukowców wiek kości ustalony metodą datowania radiowęglowego odpowiada czasom, w których żył święty, zmarły prawdopodobnie w 343 roku po Chrystusie. Niezwykła popularność Świętego Mikołaja i powiązanie jego osoby z Bożym Narodzeniem sprawiły, że zachowało się do naszych czasów wiele relikwii związanych z jego kultem, z których część niekoniecznie musi być autentyczna – wiele fragmentów kości trafiło w różne miejsca na całym świecie. Oficjalnie relikwie  Świętego Mikołaja przechowywane były od XI wieku po Chrystusie w krypcie kościoła w Bari (Włochy). Natomiast fragment kości miednicy zbadany przez brytyjskich naukowców pierwotnie znajdował się w jednym z kościołów na terenie Francji, a obecnie należy do amerykańskiego duchownego z Illinois – księdza Denisa O’Neilla. Dalsza część badań będzie miała na celu ustalenie, czy badany fragment kości pasuje do szczątków kostnych znajdujących się w Bari, a uważanych za należące do Świętego Mikołaja.

Mikołaj z Miry, święty Mikołaj czy też Mikołaj z Bari – jest świętym kościoła katolickiego i prawosławnego. Według jednej z legend urodził się w Patarze około roku 270 po Chrystusie a zmarł około roku 343 po Chrystusie. Pochodził z zamożnej rodziny. Zasłynął z pomocy biednym i potrzebującym, w tym również z hojności wobec dzieci, które zwłaszcza w swoje święto przypadające na dzień 6 grudnia, lubił obdarowywać prezentami. Po śmierci szybko ogłoszono  go świętym kościoła katolickiego. Pierwsze wzmianki na temat Świętego Mikołaja pochodzą z VI wieku po Chrystusie, dzięki zachowanym żywotom świętych. Postać Świętego Mikołaja w kulturze masowej wzorowana jest obecnie na osobie Mikołaja z Miry.

Źródła: wprost.pl, newatlas.com

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*