Bydgoszcz: znaleziska archeologiczne przy ul. Poznańskiej

Na terenie parceli sprzedanej w ubiegłym roku przez bydgoski ratusz za 1,65 mln zł, przeprowadzane są badania archeologiczne. 

Ponad 160 obiektów antropogenicznych (powstałych w wyniku działalności gospodarczej człowieka) odnaleziono w Bydgoszczy przy ul. Poznańskiej 24. Badania na tym terenie rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku i do tej pory przeprowadzono większość założonych prac na tym obszarze.
W listopadzie 2015 roku miał miejsce pożar jednopiętrowego pustostanu znajdującego się za skrzyżowaniem z ul. Świętej Trójcy. Wiosną 2016 roku ratusz miejski sprzedał nieruchomość a w grudniu pozostałości parceli zostały zburzone.

Działka historycznie mieściła się w obrębie Przedmieścia Poznańskiego a w XVIII w.  znajdowały się na tym terenie ogrody mieszczańskie. Robert Grochowski z firmy archeologicznej Castrum stwierdził, że niestety ale o samym budynku który znajdował się przy ul. Poznańskiej wie niewiele: powstał w czwartej ćwierci XVIII w., był niewielki, o wymiarach ok. 16 na 7 m, obejmując tylko piwnicę współczesnej kamienicy. Później został rozbudowany ok. połowy XIX w. Wówczas osiągnął obecne rozmiary i formę architektoniczną. Natomiast Sławomir Marcysiak miejski konserwator zabytków powiedział, że budynek nie posiadał karty zabytku nieruchomego ani nie był wpisany na listę zabytków.

Podczas wykopalisk oprócz kości zwierzęcych odnaleziono monety z okresu pruskiego oraz staropolskiego. Jednakże najciekawszym znaleziskiem są bez wątpienia buteleczki apteczne z nazwą ulicy „Bärenstraße” (ulica Niedźwiedzia). W czasach pruskich na Bärenstraße znajdowała się apteka „Pod Czarnym Orłem” a od 1921 r. „Pod Niedźwiedziem”. Takich szklanych buteleczek znaleziono na miejscu wykopalisk kilka natomiast nie wiadomo dokładnie skąd się tam wzięły. Na miejscu znaleziono również pozostałości po działającej nieopodal Bydgoskiej Fabryce Maszyn i Kotłów Parowych.

Firma Rodźko Dewelopment, która wykupiła grunty ma zamiar wybudować w tym miejscu nowoczesny budynek mieszkaniowo-usługowy. Twórcy pomysłu chcą aby budynek swym charakterem nawiązywał do staromiejskiej zabudowy a pomóc w tym mają materiały budowlane na które zdecydowali się pomysłodawcy, czyli szkło i cegła. Prace budowlane mają ruszyć już tej wiosny a do tego czasu powinna już zostać sporządzona pełna dokumentacja znalezisk archeologicznych.

Źródło: bydgoszcz.wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

One Comment

  1. Budynek spalił się przypadkowo…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*