Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie

Wytarte, pożółkłe, z czułością kaligrafowane albo zabazgrane tajemnym szyfrem – pocztówki były przed laty środkiem przekazu informacji, jak i sekretnych uczuć. Dziś dla niektórych są reliktem. Ale te niepozorne kartoniki mają – prócz historycznej wartości – także inne walory. Zapraszamy od 10 grudnia do Muzeum Górnośląskiego na wystawę „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie”, by się o nich przekonać.

Ekspozycja przygotowana w kilku salach, dająca wgląd w pocztówki z lat 1873–1945, wykorzystuje tradycyjne i multimedialne środki wyrazu, by ukazać różnorodność kart (od patriotycznych po pozdrowieniowe „Gruβy”, nierzadko o wartości artystycznej), a także ich historię i zmiany, jakim ulegały, techniki produkcji, największych wydawców czy dzieje bytomskich urzędów pocztowych.

Bytom na dawnej pocztówcePozwala zrozumieć, że pocztówki to nie tylko sentymentalne pamiątki z wakacji, ale również dokumenty minionych czasów czy interesujące materiały reklamowe. Najcenniejsze są pocztówki XIX-wieczne, wykonane metodą litograficzną, nietypowe – kartki składane, ozdabiane winietami albo z „niespodziankami”. Na wystawie pojawią się też karty bogato zdobione secesyjnymi ornamentami, ponadto pocztówki, które – po uzbieraniu kilku – jak puzzle układają się w całość, albo te, które po otwarciu okienka ujawniają ukrytą harmonijkę mniejszych obrazków. Co na nich przedstawiono, napisano i co dziś mówią o mieszkańcach Bytomia?

Wystawę, przygotowaną przez Izabellę Kühnel, prezentującą zbiory Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego, kolekcje prywatnych kolekcjonerów oraz pocztówki ze zbiorów rodzinnych, będzie można oglądać do 15 maja 2015 roku.

Wernisaż: 10 grudnia 2014 (środa), godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 10 grudnia 2014–31 maja 2015

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

Kurator wystawy: Izabella Kühnel

Na zdjęciu: Bytomska pocztówka ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*