Siekierka z epoki brązu została odkryta przez miejscowego miłośnika historii. Odnaleziony artefakt jest jednym z najstarszych znalezionych przedmiotów w okolicach Świebodzic i jest datowany na ok. 1200-1800 rok p.n.e.
Lokalny miłośnik historii dokonał cennego okrycia archeologicznego w pobliżu Świebodzic. Odnaleziona siekierka z epoki brązu liczy prawie 4 000 lat!. Jest to jest jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych znalezisk w tej części Dolnego Śląska. Znalazca przekazał ją wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
14 lutego 2024 roku mieszkaniec Świebodzic podczas spaceru w pobliżu okolicznych pól zwrócił uwagę na ostrze wystające z ziemi pokryte patyną. Początkowo stwierdził, że jest to fragment narzędzia służącego do orki. Jednak jego uwagę szybko przykuł kolor materiału, z jakiego został wykonany przedmiot oraz charakterystyczne ostrze. będący miejscowym entuzjastą historii odnalazł ostrze siekierki wykonanej z brązu. Jak podaje sam znalazca:
Kolor, kolor i to ostrze. Na początku myślałem, że to coś do orania pola, bo pole jest zasiane zbożem, a jednak okazało się, że to coś bardziej cennego.
Pan Bogusław po szybkim sprawdzeniu w Internecie czym potencjalnie może być znaleziony przedmiot, stwierdził że może on być cenny pod względem archeologicznym. Z tego powodu postanowił zgłosić odkrycie odpowiednim instytucjom:
Zobaczyłem ostrze i mnie to zainteresowało. Wyjąłem to, a później wygooglowałem. Stwierdziłem, że to jest coś cennego archeologicznie. Przeczytałem, że takie rzeczy trzeba zgłaszać konserwatorowi, archeologom i postanowiłem to zrobić.
Lokalny miłośnik historii udał się następnie z odnalezionym przez siebie przedmiotem do urzędu miasta. Spotkał się tam z burmistrzem Świebodzic i przedstawił mu swoje cenne znalezisko. Po czym przekazał je wałbrzyskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Ekspert z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Marek Kowalski wydatował siekierkę na ok. 1200-1800 rok p.n.e. i określił jej typ jako siekierkę ze skrzydełkami. Sama siekierka ma długość 18 cm, szerokość ostrza wynosi 4,3 cm, natomiast obuch ma 3 cm. Materiałem z jakiego została wykonana to brąz, który przez tak długi czas zdążył pokryć się patyną.
Zdaniem pracowników wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jest bardzo cenne znalezisko nie tylko ze względu na wiek, ale także z powodu świetnego stanu zachowania. Samo znalezisko świadczy natomiast o przeprowadzaniu karczunków na obszarze obecnych Świebodzic w epoce brązu. Sam artefakt ma natomiast zostać przekazanym do jednego z lokalnych muzeów.
Źródła:
- Bartek Paulus, Ta siekierka może mieć nawet 4 tysiące lat! Rzadkie znalezisko koło Świebodzic, RMF [dostęp: 17.02.2024].
- Odkrycie z epoki brązu, świebodzice.pl [dostęp: 17.02.2024].
- Niesamowite odkrycie w Świebodzicach. Podczas spaceru znalazł mającą niemal 4 tys. lat siekierkę z epoki brązu! Zdjęcia!, lubin.naszemiasto.pl [dostęp: 17.02.2024].
Fot. swiebodzice.pl