„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.”
J.Piłsudski
11 listopada jest dniem szczególnym i wyjątkowym. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że najważniejszym na kartach naszej historii. Co roku ta data staje się powodem do głębszej refleksji nad naszą przeszłością, ale i przyszłością. Staramy się znaleźć odpowiedź na wiele pytań, takich jak: Czy było warto wszczynać samobójcze powstania? Kto tak naprawdę zasłużył na miano zdrajcy, a kto bohatera? Dlaczego Polacy dalej wierzą w kult tylko tych bohaterów, którzy polegli? Nie ma za to wątpliwości, że każde oddane za wolność i niepodległość życie jest najwyższą ofiarą, jaką można złożyć na ołtarzu Ojczyzny. Polska podniosła się ze zgliszcz historii i jest na drodze ku przyszłości. Idąc przed siebie, nie zapominajmy jednak o tym, co było kiedyś, o tym, jak wielką wartością jest Naród i Ojczyzna. „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.” Zgodnie z tymi słowami nie wolno nam zapomnieć o tym, kim jesteśmy oraz o tym, na czym zbudowana jest nasza wolność – o fundamencie krwi…
Kontynuując zeszłoroczną tradycję, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, Damian Bączkiewicz i Daniel Gasperowicz wybrali się na zielonogórski deptak, by spytać się mieszkańców Winnego Grodu m.in. o to, czy są patriotami i w którym roku odzyskaliśmy upragnioną wolność i suwerenność. Zapraszamy do wysłuchania naszej sondy.
Kliknij aby wysłuchać sondy
Damian Bączkiewicz
Daniel Gasperowicz
Uwaga:
Wszystkie wypowiedzi stanowią opinię ankietowanych i nie wyrażają stanowiska Redakcji serwisu Historykon.pl