Cmentarz z XVIII wieku odkryty podczas budowy drogi

Na placu budowy drogi Łapy – Markowszczyzna (woj. Podlaskie) robotnicy wykopali fragmenty ludzkiego szkieletu. Jak się okazało, był to początek niezwykłego odkrycia.

Natychmiast po tym znalezisku na miejsce przyjechał podlaski wojewódzki konserwator zabytków. „Podjął decyzję o rozpoczęciu ratowniczych wykopaliskowych badań archeologicznych na powierzchni około 2800 metrów kwadratowych” mówi Krzysztof Barbachowski, wicedyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Jest on właścicielem firmy, która buduje drogę z Łap do Białegostoku. Roboty budowlane zostały wstrzymane.

Odkrycia dokonano w Uhowie, w pobliżu przejazdu kolejowego. Efekty prac archeologów są naprawdę niezwykłe.

„Łącznie odkryto już 86 obiektów archeologicznych, głównie jam gospodarczych, dołów posłupowych oraz 20 grobów” wylicza Krzysztof Barbachowski. Prawdopodobnie są to pozostałości dzikiego cmentarza z XVII wieku. Wskazują na to fragmenty glinianych naczyń. Zmarli zostali pochowani w obrządku chrześcijańskim.

Prace przy budowie drogi zostaną wznowione po zakończeniu badań archeologicznych – o ile pozwoli na to wojewódzki konserwator zabytków. Krzysztof Barbachowski przekonuje, że roboty budowlane zakończą się zgodnie z planem, tj. do 14 czerwca 2019 roku.

Źródła: poranny.pl, naszelapy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*