Co łączy Karoline Cohn z Anne Frank?

Podczas wykopalisk na terenie obozu zagłady w Sobiborze, archeolodzy odnaleźli wisiorek podobny do tego, który posiadała Anne Frank. Po analizie okazało się, że należał do Karoline Cohn, która najprawdopodobniej ją znała.

Podczas prac na terenie obozu zagłady, przeprowadzonych przez ekspertów z Instytuty Yad Vashen oraz Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w okolicach pomieszczeń, gdzie rozbierano do naga i golono ofiary, przed wysłaniem do komór gazowych odnaleziono m.in. wisiorek w kształcie trójkąta. Napisana tam była data 3 lipca 1929 roku, słowo Frankfurt oraz życzenie Mazel Tov alfabetem hebrajskim. Na rewersie znajdowała się litera „he” oznaczająca Boga otoczona trzema Gwiazdami Dawida. Dzięki tym informacjom udało się zidentyfikować, że należał on do Karoline Cohn. Dodatkowo udało się ustalić, że istniały tylko dwa takie same wisiorki. Drugi z nich należał do Anny Frank i różnił się tylko datą.

Następnym etapem badań będzie wskazanie, czy Frank i Cohn były ze sobą spokrewnione czy znały się osobiście. O samej Karoline Cohn wiadomo, że urodziła się 3 lipca 1929 roku. Deportowano ją 11 listopada 1941 roku do getta w Mińsku. Podczas likwidacji getta we wrześniu 1943 roku trafiła do obozu w Sobiborze.

źródło: wprost.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*