Obraz Dama z gronostajem zostanie zbadany

Obraz Leonarda da Vinci zostanie zbadany przez Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych w Krakowie.

Badanie zostanie przeprowadzone jeszcze przed 19 maja, zanim trafi na ekspozycję w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Później zostanie przetransportowane do Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest remontowane. Dzieła o szczególnej wartości artystycznej są analizowane przez specjalistów LANBOZA, zanim trafią na wystawy w MNK. LANBOZ prowadzi badania nieinwazyjne; ocenia na przykład warunki klimatyczne, w jakich dzieło może być prezentowane. Obraz Leonarda da Vinci był już badany sześć lat temu. Wtedy stan dzieła był stabilny. Jednakże odnotowano drobne ubytki drewna. Specjaliści zalezali ograniczenie transportu dzieła do minimum. LANBOZ chce sprawdzić, czy nie doszło do zmian w strukturze materiału.

LANBOZ, czyli Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, działa w ramach Muzeum Narodowego w Krakowie. Współpracuje z placówkami zagranicznymi. Otrzymał 300 tysięcy złotych dofinansowania z MKiDN.  Warto wspomnieć, że instytucja związana jest z ochroną rękopisu dzieła Adama Mickiewicza – „Pana Tadeusza”.

Źródło: PAP

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*