Co nowego o grobie wodza plemiennego z epoki brązu? Badania trwają

Badania rozpoczęto w 2014 roku. Odkryto wtedy bardzo dobrze zachowane szczątki młodego mężczyzny, który został pochowany z brązową lub miedzianą bransoletą, strzałami i kościaną płytką.

Skupialiśmy się przez wiele lat na badaniu głównie osad związanych z pierwszymi społecznościami rolniczymi, natomiast w 2015 roku po raz pierwszy trafiliśmy na groby sprzed ok. 4400, 4200, 4100 lat, co było dla nas dużym zaskoczeniem, dlatego że właściwości geochemiczne gleby, która jest w okolicach Dzielnicy powodują bardzo szybki rozkład wszelkich szczątków organicznych. A tutaj, ku naszemu zdumieniu, zachowały się szczątki kostne – wyjaśnił archeolog, dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według niego ludzie żyjący 4 tysiące lat temu byli do nas podobni, chociaż różnili się poziomem rozwoju kulturowego, systemem wierzeń, gospodarką oraz życiem codziennym.

Niewątpliwie niezwykłym ważnym elementem był kult przodków. Były elementy związane z wierzeniami odnoszącymi się do wcześniejszych pokoleń, do ludzi, którzy żyli wcześniej. Te społeczności związane są z końcem okresu, który archeolodzy nazywają neolitem, a więc młodszą epoką kamienia i początkiem epoki brązu. A początek epoki brązu to okres gwałtownych przemian w całej Europie w różnych dziedzinach życia – dodał.

Analiza szkieletów odnalezionych w gminie Cisek w okolicach Dzielnicy wciąż trwa.

Źródło: radio.opole.pl
Fot. archiwum Mirosława Furmanka

Nicola Chwist

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*