Co odkryto w wielkopolskim Domachowie?

Ciekawego odkrycia dokonano w kościele w Domachowie (woj. wielkopolskie). Za ścianą odnaleziono malowidła prawdziwego artysty.

Pierwszego odkrycia dokonano w 2018 roku, kiedy odkryto polichromie figuralno-ornamentalne w prezbiterium. Znaleziono również belkę tęczową, dzięki której wiadomo, że kościół został zbudowany w 1369 roku. Dowiodły o tym badania dendrochronologiczne. Na belce były między innymi wszystkie informacje o przebudowaniach kościoła. Kwestia datowania jest jednoznaczna. Wiemy, że kościół został wzniesiony w 1369 roku. Tych elementów jest na tyle dużo, że możemy ten wniosek rozciągać na całą bryłę (…) – – wyjaśnia cytowany przez poznan.tvp.pl w 2019 roku prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Po dwóch latach prac konserwatorskich kościół wzbudził zainteresowanie ekspertów. Kościół w Domachowie cechuje się nietypowym kształtem, użyciem dębowego drewna i niebywałym kunsztem konstrukcji.

Po zdjęciu jednej ze ścian ukazało się malowidło. Było zachowane w dobrym stanie. Jakość malowidła wskazuje, że namalował je prawdziwy artysta. Sama struktura ciesielska jest najwyższej próby i rzeczywiście jest mistrzostwem świata. Ponadto we wszystkich etapach wyposażenia czy malunku, widać, że byli to artyści wysokiej klasy. To zadziwia i zastanawia. To są kolejne kwestie, które nas zastanawiają. Dlaczego w tym miejscu powstało tak wyjątkowe dzieło? – mówił proboszcz parafii w Domachowie ks. Paweł Minta.

Malowidło uzyskało nazwę Biblia Pauperum Domavocensis. Ustalono, że malunki przedstawiają sceny z życia kościoła. To są przedstawienia figuralne, z łacińskimi sentencjami, z motywami licznymi roślinnymi, ale też z inskrypcjami. Większość pigmentów mamy już nazwanych, wiemy, z czego się wówczas brały i jesteśmy pewni, że to nie jest jakaś pierwsza lepsza, byle jaka i poślednia paleta malarska. – mówi cytowana przez biznesinfo Bożena Klyszcz, konserwator zabytków.

Na miejscu działa grupa archeologów.

Źródło: biznesinfo.pl

Fot. Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*