Vlaad Chvatil, Cywilizacja. Poprzez wieki
Gry planszowe można grupować na wiele różnych sposobów. Jednym z bardziej popularnych podziałów wśród graczy jest ocena stopnia skomplikowania gry. Tym samym możemy stwierdzić, że jedne gry są proste, a inne zakładają niezwykłą złożoność rozgrywki. Do tej drugiej kategorii gier należy właśnie Cywilizacja. Poprzez wieki autorstwa Vlaada Chvatil, wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Rebel. Gra ta przed podjęciem pierwszej rozgrywki wymaga zapoznania się z wielostronicową instrukcją, której wertowanie może zająć kilka dobrych godzin! Czy warto więc podjąć wyzwanie, przebrnąć przez instrukcje i stanąć na czele swojej cywilizacji?
Wygląd
Cywilizacja. Poprzez wieki jaką przyszło nam recenzować jest odświeżoną edycją gry o tym samym tytule. Poprawiono nieco mechanikę rozgrywki względem starszej wersji, zaś dość mocnego liftingu doczekały się ilustracje na kartach czy pudełku planszówki, dzięki czemu prezentuje się ona niezwykle okazale. Pudełko, w jakim znajduje się gra jest całkiem duże, przez co spokojnie mieści wszystkie elementy konieczne do gry.
Wypraska zawarta w pudełku jest na tyle duża, że nawet po rozłożeniu wszystkich elementów zostają w niej wolne miejsca, co jest raczej niekonwencjonalnym rozwiązaniem.
Rozgrywka
Cywilizacja. Poprzez wieki jest grą mocno skomplikowaną. Sami autorzy przewidzieli problemy, jakie będzie sprawiać mniej doświadczonym graczom oraz tym, którzy przystąpią do gry pierwszy raz. Zalecane jest, aby w pierwszym podejściu do gry, okroić ją o jedną erę historyczną. Wydaję się to być racjonalne, gdyż samo zaznajomienie się z zasadami zabierze sporo czasu.
Rozpoczynając walkę o prymat swojej cywilizacji każdy z graczy (w Cywilizację może grać od dwóch do czterech graczy) startuje z tego samego poziomu. Plansze cywilizacji niczym się nie różnią (poza kolorem) i to de facto kolejność graczy i dolosowywane karty zdecydują o tym, jaką taktykę gry przyjmą rywalizujący gracze.
Celem rozgrywki, który umożliwi jednej z cywilizacji victorię jest zdobycie, jak największej liczby punktów kultury. W celu ich uzyskania konieczne będzie: budowanie cudów, rozbudowa armii lub budowa specjalnych budynków, które przyczynią się do zwiększenia produkcji surowców i jedzenia (styl gry przyjęty przez gracza jest uzależniony od kart ery, jakie dobierze. Nie ma konieczności inwestowania we wszystkie możliwe do rozwijania aspekty, aby wygrać grę). Tym samym rosnąć będzie także populacja naszej cywilizacji.
W grze znajduje się dość ciekawy mechanizm uniemożlwiający, a raczej utrudniający magazynowanie jedzenia i surowców, gdyż ich nadmiar będzie skutkował negatywnymi efektami nałożonymi na gracza.
Nie sposób tu opisać przebiegu całej rozgrywki, więc warto wyróżnić jej kluczowe aspekty:
- Na początku każdej tury mamy możliwość dobrania kart z toru kart danej ery. Gdy karty zostają zużyte zaczyna się kolejna era, która umożliwia coraz to szybszy rozwój naszej cywilizacji.
- Styl gry, jaki przyjmuje gracz jest bardzo silnie skorelowany z możliwymi do dobrania kartami danej epoki. Uniemożliwia to przyjęcie na początku rozgrywki konkretnej strategii.
- Niezwykle ważna w rozgrywce jest faza akcji. Liczba dostępnych dla gracza akcji jest uzależniona od formy rządów naszej cywilizacji. Z biegiem czasu dobieramy karty, które umożliwią nam zmianę ustroju i zwiększenie liczby dostępnych akcji.
- Konieczne jest zachowanie równowagi w trakcie rozwoju naszej cywilizacji. Magazynowanie zbyt dużej ilości surowców może skończyć się powstaniem problemu korupcji, zbyt liczna cywilizacja nie tylko konsumuje część zapasów jedzenia, ale może też wywołać rewolucje jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniego poziomu zadowolenia.
Podsumowanie
Każdy kto zdecyduje się podjąć wyzwanie, jakim jest gra w Cywilizacja. Poprzez wieki z pewnością nie będzie zawiedziony. Konieczne jest jednak przebrnięcie przez obszerną instrukcje, zaś gdy nabierzemy doświadczenia gra i jej zasady przestaną być postrzegane jako problematyczne. Jedynym większym mankamentem systemu turowego zaimplementowanego w mechanizm rozgrywki są fazy akcji kolejnych graczy. Gdy jeden z nich podejmuje decyzje, co zamierza zrobić, reszta graczy pozostaje bezczynna, aż do czasu swojej kolejki. Ciężko ustalać wtedy jakąkolwiek taktykę, gdyż jest ona uzależniona od dostępnych na torze kart danej ery, które są dobierane przez innych graczy, a co za tym idzie, w czasie tury każdego gracza zmienia się część z dostępnych kart. Nie zmienia to faktu, że Cywilizacja. Poprzez wieki stanowi wartościową grę i zapewne szczególnie przypadnie do gustu doświadczonym miłośnikom planszówek, którzy zdecydują się podjąć wyzwanie i stanąć do walki o światowy prymat swej cywilizacji.
Ocena recenzenta: 5,5/6
Mariusz Sioch
Gra dostępna na stronie: https://www.rebel.pl/product.php/1,302/98546/Cywilizacja-Poprzez-Wieki-3-edycja.html