Czarna żmija | Recenzja

M. Kącki, Oświęcim. Czarna Zima

Reportaż Marcina Kąckiego przenosi czytelnika do współczesnego Oświęcimia, który kojarzony jest dziś, przede wszystkim z Auschwitz Birkenau. W niezwykle poruszającej publikacji autor przedstawia życie codzienne mieszkańców miasta, ich problemy i wyzwania.  Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów reportaży, ale i miłośników historii.

Autor książki Marcin Kącki jest reporterem i redaktorem Dużego Formatu, w swojej pracy zajmuje się tworzeniem reportaży o tematyce społecznej i historycznej. Do innych znanych publikacji tego autora należą m. in.: Lepperiada, Maestro. Historia Milczenia, Białystok. Biała siła, czarna pamięć, Poznań. Miasto grzechu.

Historia Oświęcimia ma ponad osiemset lat, sięgając swoimi początkami do XII w. Pierwszym wydarzeniem historycznym, dotyczącym dziejów tego miasta, jest przekazanie przez Kazimierza Sprawiedliwego grodu oświęcimskiego swojemu bratankowi Mieszkowi Plątonogiemu około 1177 r. Opis tego wydarzenia można znaleźć w Kronice Wincentego Kadłubka. Współczesny Oświęcim kojarzony jest przede wszystkim z nazistowskim obozem koncentracyjnym Auschwitz Birkenau. Obecnie jest on symbolem tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Żydzi w Oświęcimiu pojawili się w połowie XVI w.

Znakomity reportaż Marcina Kąckiego przedstawia życie codzienne mieszkańców, współczesnego Oświęcimia. Autor w rozmowie z mieszkańcami miasta zadaje im proste pytanie – Jak się tu żyje ? Dla wielu osób Oświęcim jest znany przede wszystkim z nazistowskiego obozu Auschwitz Birkenau. W rozmowie z mieszkańcami Marcin Kącki stara się dowiedzieć, jak im się żyję w mieście, które zostało tak tragicznie dotknięte przez historię. Pyta ich o współczesne problemy miasta i sposób ich rozwiązania Autor reportażu oprócz rozmów z mieszkańcami przytacza liczne ciekawostki historyczne, dzięki czemu czytelnik może poznać Oświęcim, nie tylko z perspektywy nazistowskiego obozu koncentracyjnego.  Oświęcim. Czarna Zima jest reportażem o mieszkańcach miasta, zarówno tych żyjących, ale i tych zmarłych, którzy zapisali się na kartach historii. Jest to publikacja wzruszająca, poruszające wiele ważnych i przemilczanych problemów. Autor porusza kwestie związane z ksenofobią, antysemityzmem.

Styl autora nie budzi żadnych zastrzeżeń. Sama konstrukcja pracy została dobrze przemyślana. Warto dodać, że reportaż został przygotowany bardzo solidnie. Autor przebadał zarówno dostępne dokumenty, jak przeprowadził liczne wywiady z mieszkańcami miasta oraz pracownikami muzeum Auschwitz Birkenau. Na końcu publikacji podana jest bibliografia, z której autor korzystał.

Podsumowując niniejsza publikacja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych, którzy pragną zobaczyć dzieje miasta  nie tylko z perspektywy tragicznych wydarzeń XX w., ale także od strony życia codziennego oraz współczesnych problemów i wyzwań Oświęcimia.

Wydawnictwo: Znak Literanova

Ocena: 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*