Cztery miejsca, wspólna historia

Chcesz poznać historię żydowskiej Warszawy? Dzięki inicjatywie Muzeum POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie powstał wspólny bilet by ułatwić wszystkim chętnym poznanie czterech wyjątkowych miejsc związanych z historią Żydów polskich.

Jeśli interesujesz się kulturą i historią polskich Żydów zapraszamy do skorzystania z łączonego biletu, który pozwoli odwiedzić aż cztery niezwykłe miejsca w promocyjnej cenie. Zwiedź dwie wystawy, zabytkową synagogę i cmentarz żydowski korzystając ze zniżki w wysokości 15 zł.

Cena biletu: 40 zł normalny, 25 zł ulgowy.

Bilet do kupienia on-line na bilety.polin.pl oraz w kasach muzeum.

Bilet upoważnia do wstępu do następujących miejsc:

  • Wystawa stała Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? Na narracyjnej wystawie Muzeum POLIN wyruszysz w przeszłość dzięki zabytkowym obiektom, polichromiom, modelom, multimediom i tekstom. Zobaczysz tu m.in. XIII-wieczną monetę bitą w Polsce i książki wydawane w żydowskich drukarniach 400 lat temu. Zapierającą dech w piersiach rekonstrukcję zdobionego dachu drewnianej synagogi i niezwykłą multimedialną ulicę.

Więcej informacji: www.polin.pl

Zwiedzanie: poniedziałek, piątek w godzinach: 10.00–18.00, środa, sobota, niedziela: 10.00–20.00.

Bilet upoważnia do zwiedzania w terminie wybranym podczas zakupu.

  • Wystawy czasowe, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5

Działający w Warszawie od 1947 roku Żydowski Instytut Historyczny jest jedną z wiodących placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów od wieków zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. W siedzibie ŻIH kilka razy w roku można obejrzeć nowe wystawy o tematyce żydowskiej. Prezentowane są na nich fotografie, filmy, dokumenty archiwalne i dzieła sztuki z bogatych zbiorów Instytutu.

Więcej informacji: www.jhi.pl

Zwiedzanie: od poniedziałku do piątku i w niedzielę w godzinach: 10.00-18.00.

Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2016 r.

  • Zabytkowa synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków, ul. Twarda 6

Synagoga im. Nożyków została wzniesiona w latach 1898-1902. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Budynek dla 350 wiernych przetrwał II wojnę światową, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich domów modlitwy i bożnic.

Więcej informacji: warszawa.jewish.org.pl

Zwiedzanie: od poniedziałku do czwartku w godzinach: 9.00-20.00, piątek: do zachodu słońca, niedziela: 11.00-19.00.

Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2016 r.

  • Cmentarz żydowski w Warszawie, ul. Okopowa 49/51

Cmentarz, zwany przed wojną cmentarzem przy Gęsiej, powstał w 1806 roku i początkowo był miejscem spoczynku żydowskich elit. Oprócz tradycyjnych macew i prostych w swej architekturze oheli, nad grobami zamożnych przedsiębiorców, kupców, działaczy politycznych i artystów, zaczęto wznosić grobowce o wyszukanej formie wykonywane przez mistrzów sztuki i rzemiosła. Leżą tu m.in. Ludwik Zamenhof, Rachela Kamińska, Icchak Lejb Perec, czy Marek Edelman.

Więcej informacji: www.beisolam.jewish.org.pl

Zwiedzanie: od poniedziałku do czwartku w godzinach: 10.00-17.00 (w miesiącach jesienno-zimowych do zmroku), piątek: 9.00-13.00, niedziela: 11.00-16.00.

Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2016 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*