Czy wiesz, kto był najbogatszym człowiekiem świata?

Każdy z nas słyszał o liście najbogatszych ludzi na świecie. Nie są nam obce nazwiska takie jak Bill Gates czy Warren Buffet, których majątki są tak ogromne, że aż trudno to sobie wyobrazić. Jednak w historii była osoba dużo bogatsza i nawet oni nie mogą się z nią mierzyć.

Według specjalistycznego pisma „Forbes” prowadzącego ranking najbogatszych ludzi na świecie, wspominany już Bill Gates jest najbogatszym człowiekiem na ziemi a jego majątek opiewa na kwotę 79 miliardów dolarów.
Jednak ta fortuna blednie gdy porównamy ją do majątku najbogatszej osoby w historii. Był nią Mansa Musa władca Imperium Mali. Jego majątek przy przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze był warty 400 miliardów dolarów.
Państwo Mansy rozwijało się w XIII i XIV wieku, a pod jego rządami sięgnęło swojego szczytu. Władca rozwijał handel a dorobił się na handlu złotem i solą, która w średniowieczu osiągała niebotyczne ceny. Dbał również o edukacje i to on założył słynny uniwersytet w Timbuktu, kory działa do dnia dzisiejszego.
Wieści o jego pielgrzymce do Mekki rozniosła się na cały świat. Przepych z jakim się odbyła zrobiła wrażenie na możnych tego świata. Jej rozmiar był ogromny. Orszak jaki mu towarzyszył liczył około 60 tysięcy osób, w tym 12 tysięcy niewolników, którzy nieśli 2 kilogramowe sztabki złota. Złoto niesione wykorzystał do obdarowywania biednych ludzi. Z tego powodu był nazwany „królem królów”.

AW

Zdjęcie Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*