Czy wiesz, który faraon panował najdłużej?

Średnia długość życia w starożytnym Egipcie nie wydaje się imponująca dla ludzi żyjących na początku XXI wieku. Kobiety żyły przeciętnie 22 do 23 lat, przyczyną tak niskiego poziomu były oczywiście powikłania okołoporodowe. Mężczyźni żyli dłużej – średnią wieku szacuje się obecnie na około 40 lat. Na tym tle czasy panowania niektórych faraonów są naprawdę imponujące.

Część badaczy uważa, że najdłużej władającym faraonem był Pepi II, który rządził przez 94 lata – od 2278 p.n.e. do 2184 p.n.e. Czyniłoby go to najdłużej panującym monarchą w dziejach ludzkości.

Faraon Pepi II
Faraon Pepi II

Jednakże są to daty podważane przez większość egiptologów, kolejnym co do długości życia i panowania jest Usermaatre Ramzes II Wielki (Rameses). Jeden z najpotężniejszych władców w dziejach monarchii nad Nilem.  Wstąpił na tron w wieku 20 lat, a jego rządy zajęły 67 lat (1304 – 1237 r. p.n.e.). Ramzes zmarł w wieku 87 lat.

Ramzes II walczący z Nubijczykami
Ramzes II walczący z Nubijczykami

Warto w tym miejscu przypomnieć, że najdłużej panującym królem, do którego wieku i czasu władania, nie ma najmniejszych wątpliwości, był Sobhuza II, monarcha Suazi rządzący prawie 83 lata (1899-1982). Z kolei w dziejach Europy palma pierwszeństwa należy do Króla-Słońce, Ludwika XIV, który panował ponad 72 lata.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*