Czy wiesz, który zabytek na ziemiach polskich jako pierwszy w Europie był specjalnie przystosowany do celów turystycznych?

Turystyka swój rozkwit przeżywa od XIX wieku, kiedy to koszty podróży spadły, a możliwości przemieszczania się wzrosły. Mimo, że w całej Europie było wiele pięknych budynków w tym zamków i pałaców nie były one tak jak dzisiaj przeznaczone do zwiedzania.
Pierwszym tego typu obiektem w Europie był położony na Dolnym Śląsku zamek Grodziec.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z połowy XII wieku. Był wielokrotnie przebudowywany i dopiero prawie całkowitemu zniszczeniu uległ podczas wojny trzydziestoletniej w 1633 roku.
W 1800 roku częściowo zrujnowany zamek przejmuje na własność hrabia  Hans Heinrich VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa. Za jego panowania podjęto prace remontowe. Odbudowano m.in. część palatium, niektóre sale zapełniono pamiątkami i udostępniono turystom do zwiedzania. Od tamtej pory zamek uchodził za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

W dzisiejszym dniu zamek nadal jest udostępniany zwiedzającym, a w 1951 roku pod numerem A/3515/279, zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*