Czy wiesz, że broń terakotowej armii pierwszego cesarza Chin nie była nigdy używana?

Licząca 8000 wojowników terakotowa armia ukryta pod ziemia obok grobowca pierwszego cesarza Chin jest uzbrojona w broń wykonaną z bambusa, drewna i brązu. Przez długi czas przypuszczano, że dla tak ogromnego założenia użyto broni zniszczonej podczas wcześniejszych działań wojennych. Przyjmowano także, że do grobowca złożono atrapy.Przypuszczenie to wydawało się bardzo prawdopodobne ze względu na ogromny koszt wyprodukowania takiej liczby mieczy, włóczni, łuków i kusz.

Jednakże dwaj angielscy archeologowie przebadali zamki kusz i końcówki łuków i odkryli – ku swemu niewymownemu zdziwieniu – że nie były one nigdy używane. Ich zdaniem broń po prostu zamówiono w fabrykach specjalnie dla armii grobowca.

Szacuje się, że w trzech dołach zawierających Terakotową Armię było ponad 8000 żołnierzy „dysponujących” około 20.000 sztukami broni, 130 rydwanów z 520 końmi oraz 150 kawalerii konnej, z których większość nadal jest pochowana w dołach. Każdy z czterech dołów ma około 7 metrów głębokości. Są one solidnie zbudowane z warstw ubitej ziemi, która jest twarda jak beton. Pierwszy dół ma 11 korytarzy, z których większość ma ponad 3 metry szerokości, jest wybrukowany małymi cegłami i ma drewniany strop wspierany przez duże belki i słupy. Strop został pokryty matą trzcinową i warstwą gliny, aby zapewnić wodoodporność, a następnie usypano kopiec z gleby, o wysokości od 2 do 3 metrów. Pierwszy dół ma 1230 metrów długości, zawiera główną armię, której liczność szacuje się na 6000 terakotowych figur. Drugi zawierał 2 jednostki piechoty i kawalerii, jak również wojenne rydwany, a trzeci stanowisko dowodzenia, z wysokimi rangą oficerami i wojennymi rydwanami. Czwarty dół jest pusty, prawdopodobnie nie został dokończony przez budowniczych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*