Czy wiesz ilu państwom w XX wieku, Polska wypowiedziała wojnę?

Od uzyskania niepodległości w 1918 roku, Polska prowadziła kilka wojen. Jednak konflikty z Niemcami oraz Związkiem Radzieckim nie zostały zapoczątkowane wypowiedzeniem wojny, przez żadną ze stron.

W 1941 roku Państwo Polskie zdecydowało się wypowiedzieć wojnę Japonii, i było to jedyne wypowiedzenia wojny w XX wieku. Jednakże państwo kwitnącej wiśni wypowiedzenia nie przyjęło.

Polska i Japonia przed wojną ściśle współpracowały ze sobą ws. handlowych jak i ws. wywiadu działającego na terenie Związku.

Po wypowiedzeniu wojny, wojska obu krajów nigdy się nie starły, a co zabawniejsze nadal współpracowały w zdobywaniu danych na temat Rosji Radzieckiej i Niemiec. Polscy agenci mając paszporty dyplomatyczne Mandżuko (był to kraj okupowany przez Japonię) poruszali się po całym świecie.

Fot. Oficerowie Biura Szyfrów. Od lewej: Jakub Plezia, Jerzy Suryn, Yamawaki Masataka, Paweł Misiurewicz, Franciszek Pokorny, Maksymilian Ciężki. Lata 20. XX w.

Tekst pierwotnie opublikowany 28 września 2013 roku

5 komentarzy

 1. Mandżuk UO.

 2. „Jednak konflikty z Niemcami oraz Związkiem Radzieckim nie zostały zapoczątkowane wypowiedzeniem wojny, przez żadną ze stron.”

  Proszę podać źródło tych rewelacji.

  Co do ZSRR to się zgodzę. Oni po prostu wjechali do Nas jak na swoje włości bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Co się tyczy powyższej informacji odnośnie sąsiada zza Odry to będę miał czelność polemizować. III Rzesza oficjalnie wypowiedziała Polsce wojnę. Miało to miejsce dobre kilka godzin po tym jak Wehrmacht faktycznie przekroczył granicę. Niemniej jednak, Kanclerz Rzeszy uczynił zadość adekwatnym Konwencjom. Przynajmniej dla fasady bo swą decyzję motywował tym, że był zmuszony do obrony granic Vaterlandu przed Polakami, którzy to mieli rzekomo rozpocząć inwazję na Rzeszę. Jako takie alibi też się znalazło ponieważ kilkudziesięciu niemieckich agentów, nota bene płynnie władających Polszczyzną, w przebraniach polskich kolejarzy lub robotnikow, rozpoczęło dokonywać domniemanych aktów sabotażu m.in przeciw niemieckim żołnierzom lub infrastrukturze energetycznej nadgraniczej części Rzeszy. Niestety Niemcom upiekło się za to. Tyle dobrego, że za podobne akty terroru w stosunku do Belgi, Dani, Holandi czy Norwegi zostali osądzeni podczas Procesów Norymberskich.

  To potworna niesprawiedliwość, że razem z nimi w ławach oskarżonych nie zasiadali również agresorzy zza Buga. Związek Radziecki wywinął się bardzo łatwo od tej odpowiedzialności. Wystarczyło przystąpienie Stalina do Aliantów i po sprawie. Co zresztą oficjalnie okazało 5 lat później a wcześniej potajemnie uzgodniono w Jałcie i Casablance… Czytaj: Po wyzwoleniu od rzeźnickiego noża spod znaku swastyki Polska została sprzedana jak na aukcji i za bezcen trafiła między młot a sierp…

  Przeoczyłem coś?
  Gratuluję determinacji jeśli ktoś przebrnął przez powyższy słowotok 😀
  Pozdrawiam

  • Argumenty, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Niestety autor nie rozważał tego KTO WYPOWIEDZIAŁ, a KOMU WYPOWIEDZIAŁA Polska wojnę. Poza tym poprawnie stylistycznie i merytorycznie wpis.

   Do­cen­do dis­ci­mus. Ave.

  • To wszystko nieprawda 🙂

 3. ten przecinek w tytule – wstyd.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*