Czy wiesz, że Nowy Jork nazywał się kiedyś Nowy Amsterdam?

O wpływy w Ameryce Północnej w XVII wieku walczyły ze sobą Anglia i Francja. Lecz nawet one czasami zawierały sojusz gdy na horyzoncie pojawiał się ich wspólny wróg: Holandia.

Ten malutki kraj, który 80 lat walczył o swoją niepodległość z zuchwałością ruszył na podbój świata.
Mimo zwalczania ich na wszystkich morzach przez ówczesne potęgi, Holendrzy zakładają swoje kolonie i próbują ugrać coś na podboju świata.
Jedną z ich inicjatyw było założenie w Ameryce Północnej swoich kolonii. Odkupują od Indian wyspę Manhattan za sześćdziesiąt florenów, co było równo warte dwudziestu czterem dolarom i zakładają piękne miasto do złudzenia przypominające typowe portowe miasto w Holandii, nazywając je Nowym Amsterdamem.
Król Angielski Karol II nie mógł się pogodzić z tym i zamierzał niespodziewanie zdobyć miasto a gdy je już posiądzie, wywołać wojnę i przejąć je na zawsze.
Karol II wykupił od Lorda Stirlinga jego roszczenia do Long Island za trzy i pół tysiąca funtów, a tytuł własności przekazał bratu, Jakubowi księciu Yorku.
Holendrzy zostali całkowicie zaskoczeni przez flotę angielską, której przewaga była ogromna. Mimo chęci obrony mieszkańcy doszli do wniosku, że nie ma sensu przelewać krwi i oddali swoje miasto w ręce Anglików.

Nazwa Nowy Amsterdam został przeminanowany na cześć księcia Yorku na Nowy Jork.
Holendrzy w czasie podpisywania pokoju w Bredzie zrzekli się koloni w Ameryce Północnej i otrzymali w zamian Surinam w Ameryce Południowej.

AW

German Arciniegas: Burzliwe dzieje Morza Karaibskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*