Czy zamek Cisy miał dwie wieże?

Trzeci sezon trwają prace archeologiczne w ruinach zamku Cisy. Badania dowodzą, że zamek posiadał prawdopodobnie drugą wieżę.

Zamek Cisy wybudowano w dolinie rzeki Czyżynki (województwo dolnośląskie). Stąd rządziła Agnieszka Habsburżanka – wdowa po Bolku II Świdnickim, księciu świdnicko-jaworskim. Bolko II i jego żona zamieszkiwali zamek w XIV wieku. Jednak to prawdopodobnie nie Bolko II wybudował twierdzę. Naukowcy zakładają, że to Bernard Stateczny, czy nawet Bolko I Surowy, czyli dziadek Bolko II Świdnickiego, zbudował zamek.

Artur Boguszewicz z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego podaje, że to, co obecnie jest uznawane za zamek Cisy, wcześniej stanowiło większą budowlę. Prawdopodobnie opuszczono warownię wcześniej, niż podają źródła, a potem budynek stał się składowiskiem materiałów budowlanych. Badania archeologiczne z zeszłego roku dowiodły, że w obręb zamku wchodziły budynki mieszkalne.

Prawdopodobnie archeolodzy natrafili na basztę w murach obwodowych. Nie wykluczone jednak, że była to druga wieża, o czym świadczą jej rozmiary. Pierwsza wieża ma 10 metrów średnicy, a średnica nowoodkrytej budowli ma 9 metrów. Głównym celem naukowców jest teraz datowanie obiektu oraz określenie jego przeznaczenia. Druga wieża stała na krańcu zamku od strony północno-zachodniej, więc być może pełniła funkcję obronną.

Źródło: walbrzych.dlawas.info

Karolina Charchowska

tagi: news, news krajowy, Karolina Charchowska, archeologia, zamek, ruiny, zamek Cisy, wieża,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*