27 lipca 1941 roku zakończyły się tzw. Dni Petlury

Tego dnia 1941 roku zakończyły się pogromy lwowskie, czyli tzw. Dni Petlury, w których zginęło do 2 000 Żydów

Dni Petlury trwały od 25 do 27 lipca 1941 roku. Były to pogromy ludności żydowskiej we Lwowie, których dokonali żołnierze niemieccy i ukraińscy nacjonaliści. Sam Petlura został zamordowany przez żydowskiego zamachowca w 1926 roku, co stało się elementem propagandowym w antysemickiej nagonce.  

Podczas trwających 3 dni mordów mogło zginąć nawet 2 000. Żydów. W pogromie brali udział także ukraińscy chłopi oraz milicjanci. Za całą akcję odpowiadają jednak głównie Niemcy, którzy dążyli do antysemickich wystąpień i pogromów ludności żydowskiej na zajmowanych przez siebie terenach.

7 komentarzy

  1. Ci zbrodniarze są czczeni jako bohaterowie przez dzisiejszych Ukraińców

  2. „Za całą akcję odpowiadają jednak głównie Niemcy…” napisał autor artykułu rozgrzeszając Ukraińców. A przecież tych Żydów zamordowano w imię obłędnej ideologii, którą wyznawała i wyznaje znaczna część Ukraińców, a jej twórcom stawia się w tym kraju pomniki! Wokół tej ideologii, wymierzonej przede wszystkim w Polaków, próbowali Ukraińcy budować swoją państwowość: tworząc wojsko, policję i administrację współpracujące z Niemcami. W Polsce taka rzecz, jeżeli chodzi o współpracę z Niemcami, nie miała absolutnie miejsca, a jednak za Jedwabne, gdzie kilka szumowin wzięło udział w odwecie na Żydach, za ich zdradę Rzeczpospolitej wobec Rosjan, oskarża się Polskę i Polaków. Nie dopuszczając w ogóle takiej narracji, że to wina Niemców.

  3. Były w Polsce „pogromy” Żydów bez wplywow kogos z zewnatrz tez !!!

    • „W piątek 22 listopada 1918 roku por. Abraham i chor. Mazanowski zawiesili polską flagę na wieży lwowskiego ratusza. Kilka godzin wcześniej ukraińscy żołnierze wycofali się z miasta. Na Rynku gęstniał tłum – świętowano zwycięstwo, ale też czekano na hasło do rozpoczęcia… rabunku i mordów żydowskich mieszkańców miasta. „

  4. Do M. Być może. Było też tak że Polacy z PPS mordowali Polaków z innych frakcji partyzanckich i na odwrót. Świadczy to o zawiłosci tamtych czasów. Nie o zbrodniczym charakterze narodu.

  5. My Polacy nie jesteśmy tacy święci jak o sobie myślimy. Wołyń ogromną tragedia,ale jak odnosili się do Ukraińców polacy ,jak przez lata byli traktowani przez Polaków Jak polacy traktowali Czechów z Zaolzia , identycznie jak Ukraińców Polska nie wprowadziła autonomii na terenie Galicji wschodniej do czego zobowiązywały ja ustalenia z państwami Ententy.Pacyfikacja w 1930 czy akcje wzmacniania polskości (burzenie cerkwi) Później pojawił się Doncow no i Banderą a później rzeź.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*