Dokumenty CIA z lat 1940-1990

Co zawierają dokumenty CIA  udostępnione w Internecie – ogólna charakterystyka 13 milionów dokumentacji z lat 1940-1990.

W ujawnionych  dokumentach znajdują się informacje dotyczące obserwacji UFO, przepis na niewidzialny atrament, jak również, kwestie związane z wywiadem, które poruszały zarówno sytuacje wywiadowcze dotyczące m.in. sił Układu Warszawskiego, jak również Polski.  Jest to ogromny postęp organizacji, ponieważ do tej pory dokumentacje tą można było oglądać w ośrodku rządowym w Maryland, w ograniczonych godzinach, a dziś ma do nich dostęp niemal każdy człowiek na całym świecie posiadając dostęp do Internetu. Dużą wagę dla tych dokumentów stanowią także dokumenty dotyczące zamachu na Fidela Castro, który znany jest z tego, że był przywódcą kubańskiej rewolucji, która miała miejsce w latach 60 XX wieku. W związku z epizodem zamachu na jego życie już w 2010 roku w państwowej telewizji na Kubie obywatele mieli możliwość oglądać film o 638 zamachach na Fidela Castro, który przeżył wiele prób zamachu na swoje życie.  Oprawcy próbowali zgładzić go poprzez zastrzelenie przez snajperów, albo za pomocą silnie toksycznych gazów. W jednym z zamachów cudem uniknął śmierci, uratowało go jedynie to, że pastylka cyjanku przykleiła się do lodu w zamrażarce.

Wśród tych wielu  dokumentów znajdują się dane dotyczące powstania Agencji CIA oraz jej działalności do lat 90 XX wieku. Stanowią one nowy zalążek do badań, tym samym powiększając stan badań na temat wojny w Wietnamie, czy też Korei, ale również na temat sytuacji innych Państw, w tym Polski w okresie zimnej wojny. W bazie można też znaleźć dokumenty Henry’ego Kissingera, sekretarza stanu USA w okresie  prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Ciekawą dokumentacją są także raporty z badań nad zbrodniami nazistowskimi, jak również zespół akt składający się z raportów o „latających spodkach, czyli o  konstrukcję tajemniczego obiektu zaprojektowanego dzięki  relacji jednego ze świadków zjawiska. Oprócz tego znajdują się również dokumenty z danymi programu Stargate, o którym mówi się że był przedmiotem wielu „teorii spiskowych”- można tam znaleźć ciekawe materiały o izraelskim iluzjoniście Urlim Gellerze. Wśród tych jakże ciekawych dokumentów znajduje się także sprawozdanie magika pochodzącego z Tbliisi, leżącej na terenie Gruzji, który prawdopodobnie miał w sobie dar uzdrawiania i w 1969 roku uzdrawiał przez dotyk.

Źródła: tvn24.pl, onet.pl, neewsweek.pl, eskarock.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*