Dwóch papieży | Recenzja

A.  McCarten, Dwóch papieży. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

11 lutego 2013 r. decyzja ogłoszona w Watykanie, przez ówczesnego papieża Benedykta XVI wstrząsnęła  katolikami na całym świecie.  Po prawie ośmiu latach, następca św. Piotra postanowił zrezygnować ze stanowiska.  Wydarzenie to było bez precedensu od sześciuset lat. W konklawe, które odbyło się po abdykacji Benedykta XVI, nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio, przyjmując imię Franciszek.  Książka autorstwa Anthony-ego McCartena stara się przybliżyć kulisy bez precedensowego wydarzenia w Kościele Katolickim.  Niniejsza publikacja jest pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych tym tematem

Autor Dwóch papieży jest pisarzem dramatopisarzem oraz scenarzystą. Za swój scenariusz do filmu Teoria wszystkiego, otrzymał dwie statuetki BAFTA oraz nominację do Oskara.

Decyzja Benedykta XVI była szeroko komentowana w mediach. Dziennikarze, publicyści oraz specjaliści od spraw związanych z Watykanem zastanawiali się nad przyczynami decyzji podjętej przez papieża. Ostatnim następcą św. Piotra, który zdecydował się na abdykację był Grzegorz II (1415 r). W wyniku konklawe nowym biskupem Rzymu został pochodzący z Argentyny kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.  Po raz pierwszy na tronie piotrowym zasiadł kardynał pochodzący spoza Europy. W chwili wyboru kardynała Bergoglio na papieża, Benedykt XVI otrzymał tytuł Papieża Emeryta.

Książka autorstwa Anthony-ego McCartena składa się z dziewięciu rozdziałów.  Autor w ciekawy sposób stara się przybliżyć życie zarówno Benedykta XVI, jak i Franciszka. Życie obydwu papieży zostaje splecione w porywającą fabułę i narrację. Czytelnikowi zostają przybliżone kulisy konklawe, problemy współczesnego Kościoła oraz mało znane sekrety papieża Franciszka, z czasów kiedy był jeszcze kardynałem. W sposób ciekawy opisuje autor wzajemne funkcjonowanie aktualnej Głowy Kościoła katolickiego oraz Papieża Emeryta.  Przybliża ich wzajemne relacje. McCarten w perfekcyjny sposób przedstawił dwie odmienne sylwetki następców Św. Piotra. Znakomicie oddaje ich poglądy i różnice w sposobie widzenia świata. Warto zaznaczyć, że autor korzystał nie tylko z artykułów oraz publikacji, ale także ze źródeł np. z tekstów homilii, czy encyklik. Warto zaznaczyć, że pojawił się nie dawno na Netflixie film Dwóch papieży , gdzie w rolę papieża Benedykta wcielił się Anthony Hopkins, a w rolę Franciszka Jonathan Pryce.

Sama konstrukcja pracy wydaje się być bardzo przemyślana i odpowiednia. Styl autora nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest przyjemny w odbiorze oraz przystępny dla czytelnika. Polskie tłumaczenie także nie budzi zastrzeżeń. Niewielkim minusem może być brak ilustracji, fotografii, jak również brak przejrzystej bibliografii. Jej rolę przejęły przypisy końcowe, znajdujące się na końcu książki, w których czytelnik może znaleźć informację o dokumentach, publikacjach z jakich autor korzystał.

 Podsumowując pozycja ta jest obowiązkowa dla każdego zainteresowanego nie tylko  postaciami Benedykta XVI i Franciszka, ale chcącego poznać szerzej kulisy życia i działalności Watykanu w ostatnich latach.

Wydawnictwo: Marginesy

Ocena recenzenta: 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*