Edvard Munch, „Krzyk” i spektakularne rzadkie chmury

Czy autor słynnego obrazu inspirował się rzadkimi chmurami w swoim dziele „Krzyk”?

Naukowcy z Unii Europejskiej w dziedzinie nauk geologicznych spotkali się w Wiedniu. Nowa hipoteza odnośnie obrazu Muncha, jakoby autor inspirował się rzadkim zjawiskiem nazywanym „Matka perłowych chmur”. To niezwykłe zdarzenie występuje w okresie zimowym podczas wschodu lub zachodu słońca. Z obserwacji z końca XIX wieku wiemy, że w okolicy Oslo takie zjawisko nastąpiło – powiedziała Helene Muri, astronomiczny naukowiec z Uniwersytetu w Oslo.

Sławny obraz z 1893 roku przedstawia czarno-platerowaną postać, która płacze na tle czerwonego nieba. Munch pisał w swoim pamiętniku, że obrazy inspirowane były walką z przyjaciół z Norwegii, gdy czuł zmęczenie i znużenie przerywał i patrzył jak niebo staje się krwawo-czerwone.

W 2014 roku spektakularna formacja chmur rozświetliła wieczorne niebo w Oslo. Meteorolog Svein Fikke z Lørenskog w Norwegii został uderzony falistymi, barwnymi chmurami i jak bardzo przypomina burzliwe wyobrażenie Muncha.

„Fakt, że chmury są widoczne tylko przez ograniczony czas przed wschodem słońca i po zachodzie słońca, nagle rozświetlają ciemne, wieczorne niebo, a ich faliste struktury wspierają hipotezę”, powiedziała Muri.

W stratosferze powstają chmury osadowe, oddalone o około 9 do 16 mil (15 i 25 kilometrów) nad Ziemią, powiedział Muri. Wymagają szczególnego zbiegu okoliczności: wyjątkowo niskich temperatur, podniesienia wilgotności i czasu.

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*