Encyklopedia Historia Polski okładka

Encyklopedia Historia Polski |Recenzja

Encyklopedia Historia Polski, praca zbiorowa

Czy da się w nieskończoność czytać o polskiej historii? Tak, o ile kwintesencja polskich dziejów okraszona jest przepięknymi zdjęciami, reprodukcjami oraz tabelkami. Autorzy Encyklopedia Historia Polski poszli właśnie w tym kierunku.

Zachwyty i nie tylko

Książka jest przepięknie ilustrowana. Znajdziecie w niej mnóstwo zdjęć, nie tylko władców czy znaczniejszych postaci, ale również miejsc związanych z dziejami naszego państwa. Wiele z nich nie było w ogóle publikowane, albo zamieszczano je tylko w specjalistycznych wydaniach poświęconych szczegółowej tematyce. Cała książka jest wypełniona reprodukcjami, grafikami, przez co ogromnie przyciąga wzrok czytelnika. Jestem zachwycony.

Wiele z zamieszczonych w tekście map stworzonych została na potrzeby tylko tej publikacji. A przynajmniej ja nie spotkałem się z nimi wcześniej. Zaznaczono na nich wiele informacji, których nie znajdziemy w naszych atlasach historycznych.

Nie z wszystkimi się zgodzę, niektóre z chęcią bym kwestionował, ale nie wiem dlaczego takie zmiany wprowadzono. Zabrakło mi tu wyjaśnień. Zakładam jednak, że może ja mam nieaktualną wiedzę. W każdym razie – muszę tę sprawę wyjaśnić.

Drugi wielki plus za przystępny język. Nie znajdziecie tutaj jakiś naukowych deliberacji, jak to miało miejsce jeszcze z 10-15 lat temu. Autorzy zamieścili w swej pracy zbiór najnowszych interpretacji i dorobku naukowego ostatnich lat. Przystępny język z pewnością zachęci młodszego czytelnika po sięgnięcie po tę książkę.

Pod pewnymi względami można odnieść wrażenie, iż publikacja jest nieco rozbudowaną formą pocztu książąt i królów Polski, choć sylwetki władców pod pewnym względami opisane są bardzo skrótowo. Większość tekstów dotyczy właśnie sylwetek naszych monarchów i rządzących. Dopiero, w epoce pojagiellońskiej, zaczynają częściej pojawiać się zagadnienia związane z polską kulturą, dorobkiem literackim czy architektonicznym.

Zaletą tekstu jest zwięzłość. Ciężko jest stworzyć pigułkę, w której można umieścić najważniejsze wydarzenia historyczne danego kraju, państwa czy narodu. Myślę, że tym razem wybór Autorów trafił w dziesiątkę.

Jednak nie byłbym sobą, gdybym się do czegoś nie doczepił. W książce zabrakło mi właśnie faktów nie związanych z naszą polityką międzynarodową. Tak naprawdę nie mamy możliwości poznania polskiego społeczeństwa. Nie ma tutaj nic o chłopach, mieszczanach, a i o szlachcie mamy tylko tyle, co mieści się w kontekście jej wpływu na ustrój państwa. Dla mnie to odrobinę za mało.

Encyklopedia Historia Polski. Dla kogo?

Moim zdaniem książka została stworzona z myślą o młodszych czytelnikach. Ja zdecydowanie wolę tekst, niż grafikę. Jednak biorąc pod uwagę chęć przyciągnięcia młodych, rozumiem celowość takiego kroku. Śmiało można powiedzieć, że książka jest na raz, że można ją szybko „połknąć”.

Książka liczy sobie 447 stron, z czego zdecydowaną większość stanowią grafiki i zdjęcia. Czasem zajmujące dwie strony, jak w przypadku obrazu Matejki o batalii grunwaldzkiej. Tematycznie pozycja podzielona jest według klucza dynastycznego – Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Polska pod zaborami, I i II wojna światowa, Lata 1945-2017.

Nie rozumiem, dlaczego dzieje Polski nie są doprowadzone do czasów obecnych. Przecież książkę wydano w tym roku, więc co stało na przeszkodzie, aby doprowadzić ją do dziś? Jest to dla mnie niezrozumiały mankament.


Wydawnictwo Dragon
Ocena recenzenta: 5/6
Ryszard Hałas


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Dragon.

Comments are closed.