Fascynująca historia pociągów – Pomocnik Historyczny poświęcony dziejom pociągów

Od 1 października w sprzedaży jest specjalny Pomocnik Historyczny Polityki „O kolei po kolei” poświęcony dziejom pociągów.

Rocznice powstania pierwszej trakcji parowej oraz uruchomienia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Polsce dały impuls do przyjrzenia się dziejom tego XIX-wiecznego wynalazku, symbolu wieku pary i elektryczności.

OkladkaHistoria-Kolei-mRola kolei w historii ludzkości jest niepodważalna. Kolej była elementem rewolucji przemysłowej, zaprzęgnięto ją w rozwój kapitalizmu. Stała się orężem kolonizatorów – idealnym czynnikiem jednoczącym części imperiów. W czasie wojen i konfliktów pociągi służyły jako narzędzia prowadzenia wojny i eksterminacji.

Wokół torów powstawały prawdziwe fortuny, a niekiedy także państwa. Dzięki pociągom rozwinęła się turystyka masowa, podróże stały się dostępniejsze dla biedniejszych.

Ze specjalnych wagonów korzystali możni i wielcy tego świata, często były też miejscem ważnych wydarzeń historycznych, jak np. podpisanie rozejmu w Compiègne.

Autorzy najnowszego Pomocnika Historycznego przedstawiają dzieje kolei od parochodów do pendolino. Dużo uwagi poświęcają kolei w tkance miejskiej (metro, linie linowe i nadziemne), a także przeszłości i teraźniejszości kolejek wąskotorowych.

Dzięki lekturze Pomocnika czytelnicy poznają 5 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i 10 najwspanialszych dworców; dowiedzą się jaki jest związek pociągów z kulturą oraz jak wygląda drugie życie dworca.

Pomocnik Historyczny O kolei po kolei  jest na rynku od 1 października w cenie 24,99 zł. Liczył 164 strony. Można go kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*