Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W ten czwartek, 19 września, rozpocznie się w Gdyni V Festiwal Filmów Dokumentalnych, który będzie się odbywał równocześnie w trzech miejscach: w Teatrze Miejskim w Gdyni, w DKF Żyrafa oraz Klubie Muzycznym „Ucho”. Zaplanowano szereg wydarzeń.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 30 filmów. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się 18 z nich. Nagrodą jest „Złoty opornik”. Zwykły opornik elektryczny był symbolem opozycjonistów, szczególnie w okresie delegalizacji NSZZ Solidarność, od wprowadzenia stanu wojennego, po reaktywację formalną związku w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu” – czytamy na stronie festiwalu.

Wydarzenie dotyczy bowiem Żołnierzy Wyklętych walczących w polskim podziemiu, a także opozycji demokratycznej, obejmuje lata 1944-1989. Zaplanowano pokazy filmów, spotkania i dyskusje ze świadkami historii, wystawę, kiermasz książek oraz rozmowy z twórcami filmów i naukowcami. Będą również spektakle i koncerty. Wystąpią m.in.: „Panny wyklęte”, Maleo Reggae Rockers, Lech Makowiecki. Wszystko to w celu przedstawienia historii Niezłomnych oraz ich dziedzictwa, a także zapoznania młodych ludzi z trudnymi realiami tamtych czasów i walki o wolność.

Niepokorni Niezłomni Wyklęci” to projekt społeczno historyczny mający na celu przywracanie pamięci o faktach  polskiej historii od 1944 roku. Kluczem do opowiadania trudnych faktów są pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi, wystawami, koncertami i spotkaniami ze świadkami historii. Rejestrujemy kamerą również świadectwa osób z konspiracji poakowskiej i ludzi szeroko rozumianej Solidarności. Kulminacyjnym punktem projektu jest festiwal filmowy, który odbywa się jesienią w Gdyni. Swoim zasięgiem obejmuje znaczną część Polski. W Polsce jest wiele festiwali filmowych, ale tylko na naszym możecie obejrzeć unikatowe produkcje tak odważnie mówiące o trudnych latach 1944 – 89” – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

Więcej informacji pod adresem: http://festiwalnnw.pl/

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*