Niedaleko Smoleńska odkryto artefakty sprzed 4 tys. lat należące do tajemniczego bóstwa

Podczas misji archeologicznej niedaleko Smoleńska natrafiono na przedmioty pochodzące sprzed 4 tys. lat. Organizatorem tej misji jest Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu.

Do tego ciekawego odkrycia doszło w Sertyjce, dopływie rzeki Dźwiny, w trakcie trwania prac archeologicznych. Głównym ich organizatorem jest Muzeum w Sankt Petersburgu.

W czasie prowadzonych badań podwodnych odkryto takie przedmioty jak np. krzemienne i kościane noże, bursztynowe korale, fragmenty ceramiki, czy też drewnianą rzeźbę , która przedstawiała nieznane źródło. 

Celem tej ekspedycji było zbadanie pozostałości po domostwach z okresu Neolitu, które były użytkowane od 4 do 2 tysiąclecia p.n.e., kiedy okolica była wtedy dużym rozlewiskiem.

Tutejsza ludność, która zajmowała się rybołówstwem budowała domy palowe na jeziorze, użytkowała ziemię w celu typowo rolniczym oraz hodowlanym.

Ze względu na brak tlenu, grunt na bagnistym terenie wspaniale zakonserwował artefakty, również te organiczne.

W czasie badań archeologicznych naukowcy zaobserwowali, że osoby mieszkające w wodnych osadach używali wielu gatunków drewna w celu wytworzenia przedmiotów i narzędzi, w zależności od ich przeznaczenia, dbając przy tym o prawidłową estetykę efektu końcowego produktu. Badania archeologiczne w tym regionie będą nadal kontynuowane.

Źródło: poszukiwacze.org                 

Fot. Rosyjska Akademia Nauk (Ośrodek Badań Paleoetnologicznych)       

 Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*