Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, Twierdza Chełmno, Przewodnik
Około miesiąca temu miał swoją premierę trzeci tom przewodnika z serii Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Bohaterem głównym książki jest Twierdza Chełmno, jednak jak możemy domyślać się autorzy tej serii nie tylko zajmują się głównym tematem, ale również wieloma ciekawostkami z okolicy. Stąd też powyższa publikacja zawiera wiele innych wątków, nie zawsze ściśle związanych z tematem fortyfikacji.
Okładka przewodnika wita czytelnika najbardziej dla niego oczekiwaną informacją. Czyli to co znajdzie w środku. Tak więc na okładce zostaje wymieniona reszta miejscowości opisanych w przewodniku. Między innymi Bydgoszcz, Świecie, Topolno, Koronowo , czy też rejon tzw. Cięciwy Wisły. Tył okładki natomiast w subtelny sposób informuje o bogatej zawartości wnętrza publikacji, a w niej aż 27 tras wycieczkowych, 360 opisów obiektów, 130 map/planów/schematów, pokaźna ilość zdjęć w liczbie 900, oraz 180 pozycji GPS, żeby turysta bez większego problemu mógł odnaleźć poszukiwane miejsce.
Treść przewodnika jest w klarowny sposób dostosowana do czytelnika. Autorzy sami wspominają o tym, że przewodnik jest na tyle uniwersalny, że bez problemu mogą korzystać z niego nowicjusze, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z ówczesnymi fortyfikacjami, jak również wieloletni pasjonaci opuszczonych zakamarków. W zupełności przypisuję się do tego zdania – niniejszy przewodnik został przetestowany w terenie. Plany, które zostały zamieszczone w książce pozwalają na przestrzenne wyobrażenie wielkości danego dzieła. Przez dodatkowo dodane schematy, układ pomieszczeń jakiegokolwiek z budynków nie kryje już przed nami tajemnic. Dodatkowo zamieszczone stare czy też nowe zdjęcia, pozwalają czytelnikowi zobaczyć jak dany teraz zmienił się przez te kilkadziesiąt lat. Przewodnik jest wykonany bardzo szczegółowo. Oprócz dużych zabudowań, fortów, mostów, znajdziemy również potocznie zwaną „drobnicę”, która oczywiście w publikacji została wymieniona i opisana. Do wspomnianej „drobnicy” można chociażby zaliczyć polskie schrony ćwiczebne z 1932 czy też niemieckie schrony Ringstand 58c zwane „Tobrukami”. Warto wspomnieć, że strony przewodnika skrywają w sobie wiele mało znanych miejsc. Sztandarowym przykładem tego typu obiektów, w tym tomie mogą chociażby być poniemieckie stacje radarowe.
Niniejsza publikacja ma wiele plusów. Tak naprawdę nadaje się dla każdego czytelnika. Książkę czyta się przyjemnie, a jeszcze lepiej podczas fortecznego spaceru. Warto tutaj nadmienić, że na końcu książki autorzy zamieścili słowniczek, który wyjaśni czytelnikowi niezrozumiałą terminologię. Zdecydowanie mieszkańcy okolicznych terenów powinni być w posiadaniu owej książki, z tego względu że większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy co za zabytek znajduję się za ich płotem, czy też nawet na podwórku własnej posesji.
Do tej pory autorzy wydali trzy tomu z serii Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Są to kolejno Twierdza Grudziądz, Twierdza Malbork, Twierdza Chełmno.
Ocena recenzenta: 6/6
Wydawnictwo: SGK – Tomasz Kowalski
Paweł Pilarski