George Burroughs

19 sierpnia 1692 roku został powieszony George Burroughs

Tego dnia 1692 roku został powieszony George Burroughs, jedyny duchowny stracony za czary

W 1692 roku w trakcie procesów czarownic w Salem, powieszony został kaznodzieja George Burroughs. Był jedynym duchownym w historii Stanów Zjednoczonych, którego stracono za czary. Znany jest przede wszystkim z tego, że tuż przed egzekucją zmówił Modlitwę Pańską. Wierzono, że czarownica nie mogłaby wypowiedzieć słów modlitwy.

Kim był George Burroughs?

Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie urodził się George Burroughs.Możliwe, że urodził się w Suffolk w Anglii w 1652 roku, po czym przeprowadził się z rodziną do Ameryki. Możliwe, że urodził się w 1650 roku w Ameryce, w Virginii. Wiadomo natomiast, że dzieciństwo spędził w Massachusetts. W 1670 roku jako pastor, skończył z wyróżnieniem Harvard College.

W 1670 roku przeniósł się do Salem. Objął urząd Ministra (sługi) – duchownego w kościele protestanckim. Jednak społeczność miasta nie była skłonna wypłacić mu pensji. W następnym roku zmarła jego żona, na której pogrzeb nie było go stać. Zapożyczył się więc u Johna Putnama, aby pokryć koszty pogrzebu żony. Nie był w stanie spłacić długu.

Opuścił Salem w 1683 roku. Przeniósł się do Falmouth, a później do Wells w stanie Maine.

Prawie 10 lat później dopadły go konsekwencje niespłaconego długu. 4 maja 1692 roku aresztowano go pod zarzutem użycia czarów. Niektórzy badacze wskazują, że wśród oskarżycieli byli jego wierzyciele. Jeszcze w tym samym miesiącu odbył się proces George’a Burroughs’a. Uznano go winnym uprawiania magii.

Proces i egzekucja

Miał wykazywać się niezwykłą siłą, nie ochrzcić swoich dzieci i nie uczęszczać do komunii świętej. Oskarżono go także o zabicie swoich żon za pomocą czarów.

Należy zwrócić uwagę, że faktycznie istnieją historyczne przesłanki mówiące o jego złym traktowaniu swoich żon.

Czy wiesz w jaki sposób rozpoznawano czarownice?

Powieszono go w Proctor’s Ledge w dzisiejszym Salem 19 sierpnia 1692 roku. Był jedynym pastorem w historii Ameryki, którego stracono za czary. Warto dodać, że ława przysięgłych nie znalazła na jego ciele żadnych „śladów czarownic”. Mimo tego skazano go za czary i spisek z diabłem.

Stojąc na drabinie przed tłumem, czekając na powieszenie, odmówił Modlitwę Pańską. Powszechnie uważano za niemożliwe, aby wiedźma mogła odmówić słowa modlitwy.

W 1700 roku opracowano i opublikowano relację Roberta Calefa z egzekucji:

Pan Burroughs został przewieziony z innymi wozem ulicami Salem na egzekucję. Kiedy znalazł się na drabinie, wygłosił mowę oczyszczającą swoją niewinność, z tak uroczystymi i poważnymi minami, jakie budziły podziw wszystkich obecnych; jego modlitwa (którą zakończył powtarzaniem Modlitwy Pańskiej) była tak dobrze sformułowana i wypowiedziana z takim spokojem, że była tak żarliwie duchowa, jak to było bardzo wzruszające, i wywoływała łzy od wielu, tak że niektórym wydawało się, że widzowie będą przeszkadzać w wykonaniu wyroku. Oskarżyciele powiedzieli, że czarny człowiek [Diabeł] stał i dyktował mu. Jak tylko został wyłączony [powieszony], pan Cotton Mather, dosiadając konia, zwrócił się do ludu, częściowo oświadczając, że [p. Burroughs] nie był wyświęconym ministrem, częściowo po to, by opętać ludzi jego winą, mówiąc, że diabeł często przemieniał się w Anioła Światła. I to trochę uspokoiło ludzi i egzekucje trwały; kiedy on [pan Burroughs] został ścięty, został zaciągnięty przez kantar do dołu lub grobu między skałami, na głębokość około dwóch stóp (…)

Później okazało się, że rząd kolonii Massachusetts uznał niewinność George’a Burroughs’a. Przyznał wdowie i dzieciom odszkodowanie w wysokości 50 funtów.

Zajrzyj do naszej recenzji książki Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku

W procesach o czary w Salem na przestrzeni ponad roku oskarżono ponad 200 osób. Uznano za winnych uprawiania czarów i kontaktów z diabłem i stracono kilkudziesięciu z nich, w większości kobiety.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*