Grób księdza z tajemniczą głową odnaleziony 700 lat po śmierci

W Lincolnshire odnaleziono średniowieczny grób księdza z tajemniczą głową.

Naukowcy na terenie opactwa, które zostało ufundowane w 1139 roku, odkopali trumnę, a w niej znaleźli szkielet. Szczątki księdza, schowane w kamiennej trumnie, okryte były w kapłańskie szaty.

Badania na zębach zainteresowanego wskazują na to, że w dzieciństwie był niedożywiony. Z drugiej strony inskrypcje oraz typ jego pochówku wskazują, że pod koniec życia stał bardzo wysoko w lokalnej hierarchii. Czaszka wskazuje na to, że doznał jakiegoś poważnego urazu. Zespół archeologów i badaczy chce dowiedzieć się, jak zginął ksiądz oraz zbadać ostatnie tygodnie jego życia. Jedną z teorii tłumaczących jego śmierć jest to, że zagłodził się na śmierć podczas wielkiego głodu.

Po badaniach przeprowadzonych na całokształcie szkieletu ustalono, że mierzył około 4 do 5 stóp angielskich (pomiędzy 120 a 150cm).

Odtworzenie czaszki metodą 3D pokazały jednak, że na potylicy jest niewielkie wgniecenie, dobrze wyleczone, jak na tamte czasy. Ponadto uraz głowy został wyleczony wiele lat przed śmiercią. Możliwe, że pochodzi z okresu młodości lub dzieciństwa.

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*