Odkryto najstarsze morderstwo z przyczyn politycznych

Badania przeprowadzone przez niemieckich kryminologów i archeologów na szczątkach księcia Helmsdorfu pozwoliły ustalić, iż został on zamordowany 3846 lat temu w przez wytrawnego wojownika. Kontekst śmierci władcy pozwala na postawienie hipotezy o najstarszym znanym zabójstwie z przyczyn politycznych.

Biorący udział w badaniach Michel Kai, współautor książki o dysku z Nebry, twierdzi że szczątki księcia są jedynymi znanymi pozostałościami osoby związanej ze słynnym dyskiem z epoki brązu. Wysnuwa również hipotezę, że dopiero teraz udało się uzyskać dowody na istnienie najstarszego morderstwa politycznego w historii.

Ostatnie badania, przeprowadzone przez antropologów w 2012 roku pozwoliły odkryć 3 urazy kostne, jednak nie udało się dokładnie określić przyczyn ich powstania, ani ewentualnych następstw. Dopiero z początkiem 2018 roku pracownicy Instytutu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Kraju Saary ogłosili iż odkryte uprzednio uszkodzenia zostały zadane sztyletem, którego ostrze miało co najmniej 15 centymetrów długości, a każdy z urazów mógł być przyczyną śmierci. Według kryminologów książę został zadźgany przez silnego i doświadczonego zabójcę, który zadał władcy dwa ciosy. Pierwsze uderzenie w brzuch, przeszyło księcia i oparło się na kręgosłupie, o czym mają świadczyć ślady na wewnętrznej  stronie 11 kręgu piersiowego. Drugi cios został natomiast zadany od góry za obojczykiem prowadząc do rozcięcia lewej łopatki i uszkodzenia płuc. Według Haralda Mellera, archeologa biorącego udział w badaniach, miejsce za obojczykiem sugeruje iż zabójcą mógł być były gladiator.

Układ ran i brak śladów świadczących o próbie obrony sugerują iż władcę zabiła zaufana osoba, co nie tylko zaowocowało brakiem prób obrony, ale również znacznym zaskoczeniem

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*