Hardy, Pióro i ja | Recenzja

Dużo mówi się ostatnio o przekazywaniu młodym pokoleniom historii dziejów i tradycji Polski. Narzeka się, jak mało o tym się mówi w polskich domach. Dobrym początkiem, żeby nie powiedzieć dobrą zmianą, niech będzie czytanie dzieciom na dobranoc książki historycznej dostosowanej do ich wieku, jak np. Hardy, Pióro i ja Krzysztofa Mierzejewskiego.

Hardy, Pióro i ja to historia dwunastoletniego Karola mieszkającego w dworku z rodziną i służbą w okresie Polski szlacheckiej. Niczym może nie wyróżniałby się od swoich rówieśników żyjących współcześnie, gdyby nie fakt, że jego ojciec jest husarzem, a on oprócz marzeń o lataniu, chce również pójść w ślady ojca. Główny bohater jest wielkim miłośnikiem przyrody. Jego najlepszymi przyjaciółmi są zwierzęta: koń – Hardy i orzeł – Pióro. Razem z nimi przeżywa różne przygody, dzięki którym z szlacheckiego syna przerodzi się w dzielnego husarza.

Mierzejewski przedstawił prostą, a zarazem mądrą historię, która niejedną osobę może chwycić za serce. Karol jak i jego rodzina od pierwszych stron wzbudzają sympatię. Starszych czytelników może denerwować trochę wyidealizowana postać tytułowej postaci, jak i czasów, w których przyszło mu żyć, ale sądzę, że dzieci muszą poznać krystaliczne postacie, do których warto dążyć.

W tego typu pozycjach równie ważna jak treść, jeszcze wżniejsza jest forma. Tutaj należy pochwalić wydawnictwo za dopieszczenie szczegółów i przyjazny dla oka efekt końcowy. Piękne ilustracje oraz projekt okładki Katarzyny Kołodziej w twardej obwolucie przyciąga wzrok. Ciekawym dodatkiem dla dzieci, a jeszcze chyba bardziej dla rodziców są dodane na końcu fragmenty książki Z dziejów husarii Radosława Sikory. Dzięki nim można przypomnieć/dowiedzieć się o podstawowych informacjach tej szczególnej formacji w dziejach Polski.

Hardy, Pióro i ja to książka godna polecenia tym najmłodszym dzieciom, jak i trochę starszym. Jednak nawet dorośli mogą po jej przeczytaniu wiele zyskać. Takich pozycji na polskim rynku powinno być jak najwięcej.

 

Instytut Wydawniczy Erica

Ocena: 6/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*