Historyczna przysięga

Po raz pierwszy w historii naszej Armii uroczystą przysięgę wojskową złoży 40 ochotników, którzy szkolą się w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Wraz z nimi przysięgę złoży 11 słuchaczy Studium Oficerskiego.

Żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej o godz. 9.00 w najbliższy piątek, 13 lutego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu przy ulicy Czajkowskiego 109.

122222Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego, a są zainteresowane służbą w armii. Szkolenie zostało uruchomione z myślą o chętnych zamierzających odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt do pełnienia służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Celem szkolenia jest przygotowanie podchorążych do wykonywania zadań na stanowiskach służbowych w korpusach: wojsk lądowych, sprawiedliwości i obsługi prawnej, finansowym i logistyki.

Blisko sześciomiesięczna służba podzielona jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Okres podstawowy, trwający trzy miesiące, powinien umożliwić podchorążym adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego. W tym czasie żołnierze składają przysięgę. Po zakończeniu tego etapu kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych odbędą trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne.

Szkolenie zakończy się 3 lipca br. egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie jeszcze ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na pierwszy stopień oficerski, czyli podporucznika.

mjr Piotr Szczepański

2222

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*